Остров на островот: Град изграден по земјотресот пораскошен од кога било

25 мај, 20220
62309812

Најдобриот дел доаѓа во вечерните часови кога целиот град се буди, калдрмените улици се осветлени со романтично осветлување од градските фенери и преплавени со музика од локалните таверни. Се работи до доцна во ноќта, и никогаш не е доцна за уште еден сладолед или чаша вино

Го нарекуваат еден од најфасцинантните градови на Сицилија и неговото име е веќе познато на листата на желби на многу туристи. А сепак, секогаш изненадува со својата убавина дури и оние кои веќе имале можност да го посетат.

Рагуза е италијански град во Сицилија во истоимената општина и провинција Рагуза, сместен на рид помеѓу две долини, Кава Сан Леонардо и Кава Санта Доменика. Жителите на Рагуза главно се занимаваат со сточарство и одгледување цвеќиња и маслинки, но во последно време се повеќе и со туризам. Ова е сосема логично бидејќи Рагуза е еден од оние прекрасни градови кои пленат со својот дух и архитектура.

Кога речиси целиот град бил уништен во земјотрес во 1693 година, жителите не изгубиле надеж. Малку се карале околу тоа дали да го обноват градот или да се иселат, па се поделиле: побогатите што можеле да си дозволат се преселиле во друга населба. Остатокот од населението останало во градот и помогнало во обновата. Така, стариот дел на градот бил изграден во барокен дух, а на почетокот на 20-ти век новиот кварт и обновениот град се споиле во едно.

62309810
62309811
62309812
62309813
62309814
62309815
62309816
62309817

Така денес во рамките на градот има стар и нов дел кој го дели т.н. Долина на мостот, а барокниот центар на Рагуза е впишан на листата на светско наследство на УНЕСКО во Европа како пример за врвот на процутот на барокот во Европа.

Бидејќи зборуваме за Италијанци (иако Сицилијанците би не задавиле да не слушнат сега), очекувајте да видите бројни цркви и раскошни вили на секој агол. Меѓу најубавите атракции е катедралата Св. Јован Крстител која се наоѓа на двете главни улици на Рагуза – Виа Рома и Корсо Италија. Подигната е, т.е. реставрирана по големиот земјотрес, а лесно ќе ја препознаете по величествената купола и бројните скалила што водат до неа.

Застанете и до т.н „Hyblean Gardens“, најстарата од четирите градини во градот. Изградена е во 1858 година од локални благородници, што може да се види од прекрасниот пејзаж. Авенијата на огромни палми, украсени клупи и импресивни скулптури зрачат со духот на богатото минато, а археолошкиот локалитет Рагуза Ибла во близина на градините го поддржува тоа.

Не се уморувајте премногу во текот на денот бидејќи најдобриот дел доаѓа во вечерните часови кога целиот град се буди, калдрмените улици се осветлени со романтично осветлување од градските фенери и преплавени со музика од локалните таверни. Сè работи до доцна во ноќта, а никогаш не е доцна за уште еден сладолед или чаша вино 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber