Перете ги, полни се со бактерии: Како правилно да ги одржувате ракавиците и шаловите за зима?

12 јануари, 20220
sal-2048x1365

Многу врне снег, а за да се загрееме не излегуваме на улица без шалови ако планираме подолго да останеме надвор од дома.

Освен тоа, шаловите се добар моден додаток кој лесно се стилизира, а му дава посебна нота на стајлингот.

Меѓутоа, како и секоја друга облека, шаловите треба да се одржуваат редовно, според видот на материјалот од кој се направени.

Бактериите кои се акумулираат на нив можат да предизвикаат здравствени проблеми како што се иритација на кожата на лицето или вратот, појава на мозолчиња или респираторни алергии.

– Обрнете повеќе внимание на овие облеки. Помислете на шминка, пот, мрсна кожа, остатоци од парфем кои се таложат околу вратот – предупредува дерматологот Корин Фипс и потсетува дека капите, шаловите и ракавиците треба да се мијат три до пет пати во текот на зимската сезона.

Како да ги одржувате во зависност од материјалот?

Кашмирската марама е најбезбедна за перење на рака, но за на крајот да не ја стискате силно и да не ја закачите на жица, туку да ја раширите на крпа.

Памучниот шал може да се мие на температура од 30 до 40 степени со благ детергент. Избегнувајте сушење во машина за сушење бидејќи може да имате проблеми со пеглањето.

Синтетичката марама се пере на максимална температура од 40 степени, како и другата облека од овој материјал, бидејќи најбрзо ги впива непријатните мириси при носење.

Волнената марама треба да се измие рачно во ладна вода со благ детергент или ако имате програма за волна, можете да ја ставите во машината. Исушете ја само на воздух.

Како да одржувате кожни ракавици?

1. Лесните ракавици може да се перат во млак сапун. Сапунот треба да биде од специјален сапун за перење фини алишта.

2. По миењето, ракавиците треба да се завиткаат во чиста крпа (крпа, чаршаф…) за да се исушат и исцедат што е можно подобро. Посебно треба да внимавате на ракавиците од свинска кожа и да ги триете со сува крпа за да бидат речиси целосно суви, бидејќи во спротивно може да остават дамки и водени дамки.

3. За подобро да се исушат по миењето, треба да се остават на чиста површина (крпа, крпа, чаршаф, стара памучна маичка…) а не на место каде што има голема циркулација на воздухот, по можност на провев или на тераса каде што дува ветер, но никогаш немојте да се изложувате на сонце за да не пукне кожата.

4. Пред целосно да се исушат, треба малку да се намачкаат за да и се даде на кожата првобитниот сјај и еластичност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris