Песочен ѓавол: Феномен кој наликува на торнадо и се јавува од улиците на Европа, па се до Марс

22 јуни, 20220
62327976

Не е торнадо и не е песочна бура – но потсетува на нив. Тоа е само помала верзија која не е толку опасна. Станува збор за интересен природен феномен со палавото име „песочен ѓавол“.

Можеби многумина имаа можност да го видат бидејќи се појавува насекаде низ светот, најчесто на суви и топли подрачја. Неговиот изглед е лесно збунувачки бидејќи може да се помеша со торнадо. Тие се слични бидејќи и двата феномени се поврзани со ветерот и протокот на воздух и растат во висина. Додуша, торнадата почесто се поврзуваат со бури, додека песочниот ѓавол претпочита поубаво време.

За разлика од торнадата, песочните ѓаволи се помали – тие можат да бидат високи од неколку метри до еден километар, а широки од половина метар до 10 метри. Обично се безопасни, но не треба да се потценуваат бидејќи понекогаш можат да станат толку големи што да претставуваат закана за луѓето и имотот (ова се случи во 2000 година во американската држава Аризона и во 2019 година во Кина кога имаше смртни случаи).

„Песочниот ѓавол“ настанува кога, во посебни услови, многу топол воздух брзо се издигнува во вид на цевка и со себе носи песок, прашина или, на пример, сено и други лесни работи од земјата. Обично трае само неколку минути бидејќи постудениот воздух брзо влегува во вителот и го уништува така што ја „крши“ топлата основа која го одржува, а воздухот во вителот брзо се лади.

Ова се случува кога се совпаѓаат неколку фактори – рамен терен, ведро небо, недостаток на ветер и големи разлики помеѓу температурата на воздухот и површината на почвата. А можеби најинтересниот факт е дека на Марс се забележани и песочни ѓаволи! За прв пат беа забележани во 1970-тите, можеби затоа што се многу поголеми од нашите на Земјата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber