ПЕЧЕНИ КОМПИРИ СО СЛАНИНА! Ручек од СОНИШТА

11 јануари, 20220
Screenshot_2

Ако немате идеја што да подготвите за ручек, ние секогаш имаме идеја. Направете крцкави компири со сланина

 

СОСТОЈКИ:

 

  • пет поголеми компири
  • 200 гр чадена сланина
  • половина лажичка лук во прав
  • две јајца
  • две лажици кисела павлака
  • 100 гр тврдо сирење
  • магдонос
  • сол, бибер
  • масло

 

 

Компирот излупете го и исечете го на парчиња. Намачкајте ја тавата со масло и наредете ги компирите, па посолете и побиберете. Додадете лук во прав и промешајте.

 

Покријте ја тавата со фолија и печете 30 минути на 200 степени. Во меѓувреме, чадената сланина исечкајте ја на ленти, па измешајте со изматените јајца и ренданото сирење.

 

Со смесата прелијте ги компирите и вратете во рерна да се пече уште 15 минути. Посипете со ситно сечкан магдонос. Послужете топло со сезонска салата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris