Побрз од Усеин Болт: Најбрзиот лифт на светот стигнува до 121-от кат за помалку од минута!

4 декември, 20220
62433257-sangajski-neboder

И додека во некои лифтови кои патуваат до седмиот кат имате доволно време да изедете мал сендвич, лифтот на еден шангајски облакодер лета до небото под облаците. Shànghǎi Zhōngxīn Dàshà, што во буквален превод би било: „Централна зграда на Шангај“, не само што може да се пофали дека е највисоката зграда во Кина и втора највисока зграда на Земјата, туку има и лифт што лета како куршум.

Најбрзиот лифт во светот се движи со неверојатна брзина од 73,8 километри на час. За споредба, тој е дури побрз од Усеин Болт, но сепак малку побавен од гепардот, најбрзото копнено животно во светот. Лифтот NexWay на јапонската Mitsubishi Electric Corporation минува 121 кат за 53 секунди, но оние кои го возеле велат дека изгледа дека воопшто не оди толку брзо. Благодарение на напредната технологија за прилагодување на воздушниот притисок, лифтот изгледа како да се лизга.

Со 25.000 луѓе кои секојдневно се движат низ облакодерот во Шангај помеѓу хотели, канцеларии и станбен простор, добар лифт бил императив за огромната инвестиција во зградата да биде исплатлива. Облакодерот од 128 ката и висок 632 метри беше отворен во 2015 година, а церемонијата на сечење лента за палубата за набљудување на 118 кат (највисокото ниво за набљудување во затворен простор во светот) се одржа во 2017 година.

Hotel J, кој беше отворен во 2021 година на горните катови на облакодерот Шангај, се наоѓа на височина како две Ајфелови кули и го зафаќа просторот помеѓу 86-от и 98-от кат на зградата, и вклучува 165 соби и апартмани со површина од 61 до 380 квадрати. метри. Цените на собите и апартманите се „изгор“ скапи и се движат до 8000 евра од ноќевање. Посебно задоволство е да се искачите на 120-тиот кат на облакодерот, каде што се наоѓа застаклениот кантонски ресторан Heavenly Jin, од кој има спектакуларен поглед на Шангај.

Погледнете го видеото за да видите како е да се патува со лифт во облакодерот во Шангај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş