Погледнете малку подобро! Премин што спасува животи на прометниот автопат

3 август, 20220
62353748-nacionalni-park-banff-prijelaz-za-divlje-zivotinje

Ненадејното излегување на животно на прометен пат може да предизвика бројни проблеми и да ги загрози животите на животните и луѓето.

Премините за диви животни се дизајнирани да ги поврзат виталните живеалишта и да им овозможат на животните безбедно да се движат по прометните патишта. Над автопатот Транс-Канада во националниот парк Банф, изградени се неколку такви премини за заштита на животните, но и за обезбедување на безбедноста на возачите на патот.

62353749-nacionalni-park-banff-prijelaz-za-divlje-zivotinje
62353750-nacionalni-park-banff-prijelaz-za-divlje-zivotinje
62353748-nacionalni-park-banff-prijelaz-za-divlje-zivotinje
62353751-nacionalni-park-banff-prijelaz-za-divlje-zivotinje

Ненадејното излегување на животно на прометен пат може да предизвика бројни проблеми и да ги загрози животите на животните и луѓето. Локалните власти не само што изградиле премини, туку и оградиле некои делови од автопатот, намалувајќи ги судирите на диви животни и возила за повеќе од 80 отсто во Националниот парк Банф.

Дигитален сензорен систем откри дека околу десетина големи цицачи како гризли и црни мечки, волци, којоти, пуми, ирваси, елени, американски муфлони, планински куни и рисови користат премини за диви животни во овој национален парк.

Divlje životinje često se znaju naći na autocesti u sklopu Nacionalnog parka Banff

На животните им треба малку време да се навикнат на изградениот премин и да почнат да го користат. Гризли мечките и волците се внимателни животни на кои понекогаш им требаат и до пет години за да почнат да го користат преминот, додека ирвасите биле првите големи видови цицачи кои почнале да преминуваат преку овие премини со трева, дури и за време на изградбата.

Канада е еден од светските лидери во употребата на иновативни мерки за заштита на дивиот свет на автопатите. Тие соработуваат со водечки експерти и организации за да спасат животи и да обезбедат луѓето да можат безбедно да се возат низ природата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit