Поради оваа грешка станот ви е ПРЕТОПОЛ: Еве како да ја избегнете, научете неколку трикови и брзо разладете го домот

4 август, 20220
1699_shutterstock-1569482995_f

Високите температури се застрашувачки за жителите на градовите

Лекарите предупредуваат постарите и децата да не излегуваат од дома на жештини во периодот од 11 до 16 часот. За жал, понекогаш застоеноста и топлината во станот се наша вина.

Многу луѓе се обидуваат да се справат со топлината и нештата со тоа што ќе ги направат промаја. За жал, ако температурата надвор е повисока отколку внатре, имаме спротивен ефект. Топол воздух влегува низ отворените прозорци и домот станува уште потопол.

Во лето најдобро би било воопшто да не ги отворате прозорците преку ден. Треба да го правиме ова само доцна навечер и да ги затвораме пред да почне да се загрева наутро. Благодарение на ова, ќе одржуваме пријатна температура внатре.

Една од главните причини за топлината во домот, освен проветрувањето преку ден, е и готвењето и печењето. Идеално, треба да ги сведете на минимум. Во лето не е тешко бидејќи имаме многу свежо овошје и зеленчук. Тие се најздрави сирови. Во топлите денови, наместо чај или кафе, вреди да се префрлите на салати и вода.

Телевизорите и компјутерите исто така испуштаат многу топлина. Размислете кога да ги вклучите. Вечерта со книга може да биде исто толку интересна како и вечерта со серија.

Како инаку да го заштитиме домот од прегревање? Отстранете ги теписите. Многу е поладно со голи подови.

Еден од најефикасните начини да се спречи топлината дома е да се стават ролетни. Ако тоа не е опција, обидете се со овој едноставен трик. Покријте ги прозорците со крпи.

Интересен патент за намалување на температурата во просторијата е да ставите шише со замрзната вода до вентилаторот. Сепак, не легнувајте со вклучен вентилатор. Можеби изгледа примамливо, но има негативно влијание врз нашето тело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit