Последната снимка од најубавата жена на светот: Неколку дена подоцна, ЈАВНОСТА ја шокираше вест за мистериозната смрт на Мерлин Монро

6 август, 20220
TMiFFWrLvW-pomalku-poznat-detalj-od-zivotot-na-merilin-monro-prvpat-se-vencala-na-16-godini-a-pricinata-ke-ve-ostavi-bez-tekst

Мерлин Монро беше американска филмска актерка, пејачка и модел. Филмската кариера ја започнала во 1947 година со мали улоги.

Во 1950 година го привлекува вниманието на публиката и критичарите со споредната улога во култниот филм „Сè за Ева“, со Бет Дејвис во главната улога. Три години подоцна, таа ја игра главната улога во љубовната драма „Нијагара“.

Подолу е последната позната снимка на една од најубавите жени во светот. Создадена е на крајот на јули 1962 година и ја прикажува актерката како позира на плажа за фотографот Џорџ Борис. Снимката ја направиле случајни минувачи кои присуствувале на фотографирањето.

Џорџ подоцна изјавил дека е очигледно дека „нешто ја мачи“ актерката. Нејзините расположенија се движеа од хистерична смеа до бесмислени солзи. Таа беше расеана и не обрнуваше внимание на она што го зборуваат.

Мерлин Монро е пронајдена мртва на 5 август 1962 година во нејзиниот стан во раните утрински часови, од страна на нејзиниот психијатар Ралф Гринсон. Нејзината куќна помошничка, Јунис Мареј почувствувала дека нешто не е во ред. Видела светлина под вратата, но не можела да влезе во собата.

Веста за мистериозната смрт стана насловна страница на сите тогашни весници. Стапката на самоубиства во Лос Анџелес се удвои по смртта на актерката, а весникот секојдневно добивал десетици повици и писма со барања од читателите да дознаат што се случило со познатата актерка и пејачка.

MARILYN MONROE in film How to HOW MARY A MILLIONNAIRE directed by Jean Negulesco starring Betty Grable, Lauren Bacall ; comedy; romance; Cinema; film; Norma Jean Baker; American; actress; born in 1926; Anniversary of the death : August 5th, 1962 ; décès 5 aout 1962 ;COMMENT EPOUSER UN MILLIONNAIRE-1953 NOTES: this is a PR photo. SUNSETBOX does not claim any Copyright or License in the attached material. Fees charged by SUNSETBOX are for SUNSETBOX’s services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any ownership of Copyright or License in the material. By publishing this material, the user expressly agrees to indemnify and to hold SUNSETBOX harmless from any claims, demands, or causes of action arising out of or connected in any way with user’s publication of the material,Image: 200527386, License: Rights-managed, Restrictions: ***
HANDOUT image or SOCIAL MEDIA IMAGE or FILMSTILL for EDITORIAL USE ONLY! * Please note: Fees charged by Profimedia are for the Profimedia’s services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any ownership of Copyright or License in the material. Profimedia does not claim any ownership including but not limited to Copyright or License in the attached material. By publishing this material you (the user) expressly agree to indemnify and to hold Profimedia and its directors, shareholders and employees harmless from any loss, claims, damages, demands, expenses (including legal fees), or any causes of action or allegation against Profimedia arising out of or connected in any way with publication of the material. Profimedia does not claim any copyright or license in the attached materials. Any downloading fees charged by Profimedia are for Profimedia’s services only. * Handling Fee Only
***, Model Release: no, Credit line:  Sunset Box / Allpix Press / Profimedia

– „Смртта на Мерлин Монро е ужасна лекција за сите оние кои сакаат да навлезат во приватноста на ѕвездите и да претураат низ нивните животи“ – истакнал тие денови францускиот уметник, Жан Кокто.

На погребот на најпознатата русокоса од тоа време присуствувале, само нејзините најблиски луѓе, додека околу гробиштата биле собрани стотици љубопитни набљудувачи.

Популарноста на актерката, која продолжува и денес, е тесно поврзана со нејзиниот имиџ кој излезе во јавноста. Мерилин, од една страна, беше секс симбол, модна икона и една од најпознатите ѕвезди на стариот Холивуд. Од друга страна, таа беше позната по турбулентниот приватен живот, трагичното детство и прекумерното однесување. За неа пишуваа и новинарки и феминистки. Некои ја сметаа за жртва на студии кои и го уништија животот. Други ја сметаа за  борец за некаква слобода, кој на крајот немаше сила да го издржи притисокот и очекувањата на јавноста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit