Просечни температури во омилените грчки летувалишта на туристите од целиот свет

23 јуни, 20220
shutterstock_1916571956

Значителен број сончеви часови во текот на јули, пријатните температури на воздухот и морето се гаранција за добро време во Ситонија, Крф и Тасос.

Одморалиштата во централниот дел на грчкиот полуостров Халкидики се многу често посетени од  туристи од целиот свет.

Главен град на полуостровот Ситонија е Никити, каде што туристите често одмараат во текот на летото. Освен Неос Мармарас и веќе споменатиот Никити, тука се и одморалиштата Торони, Вурвуру и Метаморфозис, но и многу други. Според многу наши туристи, најубавите плажи во областа на Халкидики се наоѓаат во Ситонија.

Близината на Солун, кој е оддалечен само нешто повеќе од 100 километри, од една страна и Света Гора, од друга, но и боровите шуми и многу зеленило, заедно со одличните плажи, ја прават Ситонија исклучително интересна.

Највисоката температура на воздухот во текот на месец јули во Ситонија е околу 30 Целзиусови степени. Најниската е околу 21, а просечната температура во тој период околу 26 степени.

Температурата на воздухот во ноќните часови во тој период е во просек околу 24 степени. Бројот на сончеви денови во тој месец е 29, а има помеѓу 14,3 и 15 часа сончеви часови во текот на денот.

Просечната температура на морето во Ситонија во јули е 24 степени.

Просечни температури на Крф во јули
Дали поради историските факти или поради убавината на овој грчки остров, сè уште има мал број наши туристи кои се одлучуваат да летуваат на Крф.

Просечната дневна температура на воздухот во јули на Крф е 27,5 степени, додека максималната е 31 Целзиусов степен. Најниската температура на воздухот во тој месец е 19 степени. Просечната ноќна температура е околу 26 степени.

Во текот на месец јули, Крф има просечно 12 сончеви часа и може да има два врнежливи денови. Температурата на морето во тој период е околу 25 степени.

Просечни температури на Тасос во јули
Доколку се одлучите да летувате на Тасос во текот на јули, ќе ве пречекаат многу пријатни температури и на морето и на воздухот, иако постои можност во тој месец да врне дури девет дена.

Највисоката дневна температура на воздухот во јули на Тасос е 28 степени, додека просечната температура е 24 степени. Најниската е 19 степени, а бројот на сончеви часови во текот на денот е 13.

Просечната температура на морето од околу 24 степени гарантира уживање во текот на овој месец.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber