Прошетката по оброкот е МНОГУ ВАЖНА: Спречува болест со која се борат многу луѓе!

15 јануари, 20220
3311_shutterstock-1775222024_f

Одамна слушaме дека лесната прошетка по оброкот е една од најдобрите работи што можеме да ги направиме за нашето здравје, но понекогаш се чини невозможно затоа што брзаме на работа наутро, а за време на паузата за ручек често немаме време да одиме на прошетка. Културата на шетање по ручек е популарна кај Италијанците кои многу добро знаат колку е здраво за нивното тело.

Една студија покажа дека пешачењето после оброк е исто така корисно за спречување на дијабетес тип два.

Студијата вклучувала постари луѓе кои оделе на лента за трчање 15 минути по оброкот, што влијаело на малите флуктуации на шеќерот во крвта во следните часови.

Исто така, истражувањата покажаа дека овие кратки прошетки по вечерата се уште покорисни за намалување на нивото на шеќер во крвта отколку 45-минутната прошетка наутро или подоцна попладне. многу е полесно да се најдат навечер.

Ако додадеме дека голем број луѓе го јадат најголемиот оброк во текот на денот навечер, а веднаш потоа седат на каучот или легнуваат после него. Резултатот ќе биде големо зголемување на гликозата во крвта што може да трае со часови, вели еден од научниците Лорета Ди Пјетро, ​​професор по наука за вежбање на Факултетот за јавно здравје на Институтот Милкен на Универзитетот Џорџ Вашингтон.

Што точно се случува во телото кога одиме после оброк?

Мускулите кои ги користиме за одење користат гликоза за енергија, со што ја „извлекуваат“ од циркулацијата и на тој начин ја намалуваат количината на гликоза што останува во крвта. Така, најдоброто нешто што можете да го направите по вечерата е да станете од масата и да продолжите понатаму, вели Ендрју Рејнолдс од Универзитетот во Отаго во Нов Зеланд.

Понатамошните истражувања покажаа дека пешачењето после оброците е многу поефикасно од одењето пред оброците, кога станува збор за одржување на здрави нивоа на шеќер во крвта. Исто така, истражувањата покажаа дека одењето го забрзува времето потребно храната од желудникот да стигне до тенкото црево, што може да го продолжи чувството на ситост после јадење.

Исто така, постојат докази кои ја поврзуваат оваа форма на побрзо варење со помалку металоиди и други симптоми на рефлукс.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris