Разлика во перцепцијата: Што значи кога прво ќе видите две лица на фотографијата

13 мај, 20220
leptir-830x0

Некои невролози веруваат дека имаме посебни односи со лицата, бидејќи имаме делови од мозокот кои се особено посветени на нивната обработка.

Оваа неверојатна оптичка илузија може да открие интересни факти за вашиот мозок, во зависност од тоа што прво ќе видите на неа.

Овие слики се дизајнирани да го збунат вашиот мозок, бидејќи може да видите нешто што другите не го гледаат – а она што прво го гледате може да открие многу за вас. Разликата во перцепцијата може да предизвика дебата за тоа што навистина покажува сликата.

Оваа збунувачка слика доведе до поделени мислења, бидејќи некои луѓе прво гледаат пеперутка, додека други гледаат две лица. Што видовте вие?

Вкупно 71 отсто, според магазинот „The Sun“, може да препознае пеперутка, додека 29 отсто гледаат како двајца луѓе се гледаат.

Бавин Ша, оптометрист, објаснува зошто гледаме различни работи. Бавин вели дека многу луѓе прво ќе видат пеперутка, пред да се фокусираат на деталите за да ги видат лицата.

– Луѓето имаат склоност кон човечките лица и секогаш ги привлекуваат. Постојат делови од мозокот кои особено реагираат на лицата, па кога ќе ги видиме во илузија, лицата ќе ни станат појасни. Некои невролози веруваат дека имаме посебни односи со лицата, бидејќи имаме делови од мозокот кои се особено посветени на нивната обработка.

Ако видовте лица пред пеперутки, овој дел од вашиот мозок е поизразен, внимавате на деталите и имате тенденција да ги обработувате информациите до последниот детал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber