Кремасти тестенини во сос од спанаќ – никој нема да им одолее (РЕЦЕПТ)

23 ноември, 20220
62342065-tjestenina-sir-spinat

Кремаста горгонзола, крем, крцкави ореви и спанаќ се се што ви треба за брз летен сос кој е кремаст и полн со вкус, а можете да го послужите со тестенини, њоки или да го прелиете врз зеленчук од рерна. Наместо спанаќ, ќе ви помогне зачинета рукола или блитва. Чекор кој не треба да се прескокне е пржењето на оревите во сува тава, бидејќи даваат одлична арома.

 

 

Состојки:

  • 250 гр тестенини
  • 20 гр путер
  • 1 среден лук
  • 200 мл крем
  • 100 гр млад спанаќ
  • 80 гр горгонзола
  • 30 гр пармезан, изрендан
  • 30 гр ореви, плус за сервирање
  • сол, бибер

 

Подготовка:

Стоплете големо тенџере со вода и сварете ги тестенините според упатствата на пакувањето. Зачувајте чаша вода од тестенините пред да ги исцедите.
Во меѓувреме, растопете го путерот во голема тава и пропржете го лукот на средна топлина 1-2 минути додека не омекнат. Додадете го кремот и варете 2 минути со често мешање. Во друга тава кратко пропржете ги оревите.
Измешајте малку вода за тестенини во тавата со кромидот, потоа додадете го спанаќот и варете една минута додека малку да овене. Потоа додадете ја горгонзолата и измешајте да се соедини.
Кога сосот ќе зоврие, измешајте ги сварените тестенини, а потоа измешајте ги пармезанот и тостираните ореви. Зачинете по желба и послужете веднаш.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber