Се што треба да знаете за австриската алпска убавица во која ќе се заљубите на прв поглед

16 ноември, 20220
62420159

Виена, Граз, Салцбург – ова се најчестите градови што ги посетуваат туристите во Австрија. Сепак, според британскиот Гардијан, би било штета да не се посети Инсбрук, град во регионот на Тирол. Оваа алпска убавица нуди по нешто за секого, па ајде да прошетаме!

Храна во Инсбрук

Тирол е познат по своите богати јадења, но и оние кои не сакаат месо ќе си го најдат патот. Вегетаријанците и љубителите на сирење можат да уживаат во Kaspressknödel (кругови со сирење во сос или со салата) и Kasspatzln (домашни тестенини со топено сирење и крцкав кромид). Повеќето ресторани сега имаат и веганско мени, што не беше случај пред 10 години.

За локална храна со традиционална атмосфера, упатете се кон Бузихут, а доколку се најдете на планина, Höttinger Alm ќе ви понуди богата локална кујна. Тука е и ресторанот Lichtblick, кој нуди прекрасен поглед на планините Нордкет и мени што се менува секоја недела. За улична храна за ручек во текот на неделата, упатете се до Franziskanerplatz и пробајте го веганскиот Kartoffelcurry или малезискиот лонец со месо од Futterkutter.

Општини

Инсбрук е град на села и области, од кои секоја има свој карактер. Санкт Николаус е ридска област помеѓу реката Ин и врвовите на Нордкет. Шарени куќи се наредени покрај реката, а средновековните згради имаат мали ресторани, барови и галерии. Во лето, Waltherpark е домаќин на концерти и годишен уличен фестивал, а во зима, најубавиот божиќен пазар во градот.

Исто така, областа Вилтен забележа значителни инвестиции во последниве години и сега е популарна по баровите и рестораните, неделен пазар, музика во живо, танцување и кино на отворено.

Природата

Инсбрук се наоѓа во долина опкружена со планини на север и југ, до кои е лесно да се стигне пеш, со велосипед или со автобус. Жичарниците одат до Хафелекар во Нордкетите или до планината Патчеркофел, каде исто така можете да уживате во зимските радости бидејќи Инсбрук, меѓу другото, е и олимписки град.

Две малку познати природни места што не треба да ги пропуштите се Ботаничката градина, која е отворена во текот на целата година и исполнета со алпски растенија, и градината на рози, до која можете да стигнете од Кафе им Хоф на улицата Марија Терезиен.

Отседнување во Инсбрук

Nala Individuellhotel е на пет минути пешачење од стариот дел на градот и главната шопинг улица и нуди индивидуално уредени соби, градина и добар ресторан. Основниот хотел е исто така многу добра опција. За оние со буџет, го има Pension Stoi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber