Скијачкиот воз во кој сакаме да се возиме: Пристигнува нова ноќна линија од Амстердам до Алпите

30 септември, 20220
62375957-vlak

Воз наречен Ски експрес ќе ги носи патниците директно од холандските градови Амстердам и Утрехт до неколку австриски скијачки центри.

Новиот ноќен воз ќе ги носи скијачите од Амстердам и Утрехт во Холандија сè до австриските Алпи. Тоа е резултат на соработка помеѓу туристичката компанија Туи и Грин Сити, холандски давател на услуги за ноќни возови.

Идејата е следна: вчитајте ги скиите и опремата во возот во Холандија, исклучете ги светлата за мирна ноќ, а наутро разбудете се со енергија и спремни за еден ден скијање по австриските падини. Ако сте скијач, веруваме дека можете да го замислите ова без никакви проблеми.

Новата услуга на Туи ќе работи од 23 декември до 31 март 2023 година, а рутата тргнува од Амстердам во петок во 17:30 часот пред да се упати кон Утрехт. На австриската граница возот ќе биде поделен на два дела: едниот дел ќе оди за Тирол, а другиот за Салцбург.

Ски експрес не е единствениот ноќен воз посветен на скијањето што ќе биде пуштен оваа година. Сличен проект на соработка меѓу железничкиот оператор European Sleeper и туристичката агенција Sunweb ќе доведе до ски-центар на француските Алпи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber