СЛАДОК ОМЛЕТ СО ЦРЕШИ! За сладок почеток на денот!

20 јуни, 20220
579625_omlet-tresnje_f

Искористете ја сезоната на цреши која е на врвот (што значи дека крајот не е далеку) и додајте ги во сладок омлет или палачинки, како повеќе ви се допаѓа… Уживајте!

Состојки:

4 јајца

лажица шеќер

2,5 дл млеко или вода

200 гр брашно

околу 300 гр цреши

50 гр бадеми во листови

Подготовка:

Шеќерот и жолчките измешајте ги со млекото, додадете брашно и на крај изматените белки во цврста пена. Загрејте малку масло или путер, па ставете по 1-2 лажички од смесата за секој омлет и рамномерно распоредете по целата тава. Одозгора наредете ги исчистените цреши и притиснете малку за да се залепат подобро. Кога омлетот ќе се испече од едната страна, внимателно свртете го на другата страна и печете уште малку. Префрлете се во чинија, посипете со шеќер во прав и препечени листови бадем.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber