СОНУВАВТЕ ДА СЕ ГОЛИ? Еве што значи тоа!

25 јуни, 20220
Screenshot_8

Соништата се кралскиот пат до несвесното, гласи една стара психијатриска аксиома. Тоа директно води до заклучокот дека нашите соништа се многу поврзани со нашата психичка реалност, на свесно, а особено на несвесно ниво.

 

 

Значењето на соништата

Содржината на соништата е поврзана со нашите физички карактеристики, но и со нашиот социјален живот и дека нејзиното значење е индивидуално.

 

Индивидуалниот аспект на сонот беше поддржан и од Американското здружение на психоаналитичари, па затоа неговите препораки за толкување на соништата го содржат следниов совет: кога се обидувате да ги разберете соништата, фокусирајте се на себе во сонот, а не на другите и гледајте ги соништата буквално.

 

Соништата и анксиозноста

Американските психоаналитичари, иако нагласија дека ниту еден сон не значи исто за двајца луѓе, се обидоа да понудат основа, заедничка кауза која може да најде сличности меѓу честите и непријатните соништа. Така, дознале дека бегањето во сон, доцнењето, голотијата во јавност, правењето тест, паѓањето или губењето на рамнотежата и губењето на забите често се поврзуваат со анксиозност.

 

Како сонот ја издава анксиозноста? Експертите го велат следново: кога сме голи во сон, а во реалноста чувствуваме дека нашите емоции се изложени пред другите, кога паѓаме во соништата, во реалноста губиме контрола над нашите чувства.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit