Тестот Роршах: Она што прво ќе го воочите на сликата открива многу за вашата потсвест

14 мај, 20220
shutterstock226643899-830x0

Тестот Роршах е еден од најпознатите и најточни тестови за дијагностицирање на длабоките слоеви на личноста. Името го добил по швајцарскиот психијатар Херман Роршах.

Овој тест спаѓа во групата на проективни тестови. Низ континуиран и несвесен психолошки процес, личноста ги открива своите динамички и структурни карактеристики, и е одлична алатка за одредување на психичката и емоционалната состојба на пациентот.

Целосниот тест се состои од десет точки со недефинирана форма направени од истурено мастило на хартија што Роршах ја превиткал за да добие симетрични форми.

Сè што треба да направите кога гледате слика е да го именувате она што прво го забележувате, да разјасните каде го гледате и зошто дамката со мастило во вас предизвикува одредена слика. Можете да ја погледнете дамката од различни страни, важно е само да одредите одредена форма или концепт.

Недостатокот на реакција или неможноста да се опише она што е прикажано на картичката може да укаже на присуство на психолошка блокада во сферата претставена со таква картичка или привремено неподготвеност да се прифати таква сфера.

Сега добро погледнете ја сликата и прочитајте што значи.

1. Пеперутка

Пеперутката ја симболизира трансформацијата, но и социјалниот живот. Ако оваа слика ве потсетува на пеперутка со раширени крилја, голема е веројатноста дека сте многу дружељубива личност која има многу пријатели.

2. Ангел

Кога сте под голем стрес или во тага, најмногу се обраќате кон духовните суштества и барате од нив да ви помогнат да ги решите проблемите.

3. Лилјак

За некои луѓе овој живот симболично претставува нешто лошо, додека за други значи слобода. Ако лилјакот ве поврзува со вампир, проверете дали се чувствувате исцрпено или исплашено.

4. Животни

Ако гледате животни, особено диви, може да имате потајно недоверба кон другите луѓе. Размислете од каде доаѓа вашиот страв.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber