Тие се родени под СРЕЌНА ѕвезда: Луѓето кои слават роденден во декември се посебни поради ЕДНА работа, а тоа го докажа и НАУКАТА

4 декември, 20220
18263_shutterstock-495639391_f

Декемвриските деца имаат повеќе среќа од другите, ќе речат многумина, а еве и зошто…

За децата родени во декември секогаш е бесмислено тоа што повеќето од нив веројатно добиваат подарок или за нивниот роденден или за Нова Година или Божиќ. Сепак, можно е декемвриските бебиња да имаат една предност, но не од причините за кои веројатно размислувате.

Дали знаевте дека декемвриските бебиња имаат најголема веројатност да доживеат 105 години во споредба со другите? Иако можеби звучи чудно, до овој заклучок дошле бројни студии.

Една студија објавена во „Journal of Aging Research“, испитувала 1.574 луѓе кои живееле повеќе од 100 години во споредба со 10.885 браќа и сестри и 1.083 сопружници кои живееле помалку. Она што го откриле е дека огромното мнозинство од оние кои доживеале над 100 години се родени во декември.

Иако оваа конкретна студија не дала никакви причини зошто тоа би можело да биде случај, излезе друга мета-анализа на 1.749.400 луѓе која можеби открила врска помеѓу долговечноста и луѓето родени во декември. Врз основа на податоците, луѓето родени меѓу септември и декември имале поголема веројатност да бидат заштитени од кардиоваскуларни болести, што е водечка причина за смрт во државите каде што биле спроведени студиите.

Згора на тоа, друга студија на 366 студенти покажала дека луѓето родени во декември помалку се жалат и се помалку склони кон промени во расположението. И ако тоа не е доволно за сите декемвриски бебиња да викаат од радост, друга студија вели дека декемвриските бебиња имаат поголема веројатност да станат стоматолози од која било друга група луѓе.

Сега, да се вратиме на фактот дека празниците и родендените се во ист месец… Токму затоа овие луѓе не се секогаш премногу луди по своите родендени. Едно истражување спроведено од цветната компанија „Интерфлора“ покажало дека повеќето луѓе родени во декември изјавиле дека не им е грижа за нивниот роденден. Не знаеме која е причината, но се надеваме дека не е поради многуте празници кои се празнуваат во тој период.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş