Топол, крцкав и сочен: Магичен ролат со спанаќ и месо

18 јануари, 20220
Baka-7

Доколку ви здодеаа класичните рецепти за пити, ви предлагаме нешто поинакво.

Зошто да не направите комбинација од пита и ролат со спанаќ и сирење.

По желба додадете шунка, печеница и уште нешто суво месо, па добивате сочно јадење.

Пробајте и уживајте!

Состојки:

тенка кора
7 брикети замрзнат спанаќ
200 гр сирење
2 јајца
1 лажица кисела павлака
200 гр сувомеснато

За прелив:

100 мл јогурт
1 јајце
50 мл. маслиново масло
1/2 прашок за пециво

Подготовка:

Скршете го сирењето, додадете две јајца, павлаката и спанаќот и изедначете. Во друг сад сипете јогурт, додадете јајце, масло и прашок за пециво и израмнете.

Првата кора премачкајте ја со 2-3 лажици прелив, над неа втората кора па третата кора. На дното на кората наредете ги листовите од суво месо и сирењето и спанаќот.

Свиткајте ги рабовите и завиткајте во ролат и наредете во плех обложен со хартија за печење.

Остатокот од преливот прелијте го врз ролатите. Се сече на пократки кифлички. Се пече на 200 степени околу 50 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber