ТОП 5 СОВЕТИ ЗА УБЛАЖУВАЊЕ НА ГЛАВОБОЛКАТА!

24 ноември, 20220
Screenshot_6

Поради напорниот живот и хаотичниот распоред, главоболката стана многу честа појава. Иако медицинските состојби можат да придонесат за главоболки, понекогаш тие се едноставно резултат на стрес, дехидрација или постојано зјапање во екранот на лаптопот или мобилниот телефон.

 

 

 

 

Земањето апче додека страдате од главоболка е едно од најчестите решенија за оваа состојба! Но, таквите таблети подоцна можат да влијаат на целокупното здравје, па изборот на домашни лекови може да ви помогне да се ослободите од болката и непријатноста на природен начин. Подолу е листа на 5 едноставни начини за природно лекување на главоболката.

 

  1. Терапија со масажа

Масажите се неверојатно терапевтски бидејќи помагаат да се релаксираат напнатите мускули. Понекогаш стресот и напнатоста во горниот дел од телото се причина за главоболки. Тоа може да се случи поради истегнување на мускулите, лошо држење на телото или тешка рутина за вежбање. Масажите помагаат во намалување на хроничната болка, а истовремено ги отвораат напнатите мускули кои предизвикуваат главоболки. Направете притисок на одредени точки на болка за да добиете моментални резултати, пишува Pinkvilla.

 

  1. Пакет со мраз

Кога станува збор за брзи домашни лекови за главоболки, едноставното пакување мраз секако помага. Без разлика дали тоа е вашето чело или скалпот, пакетот мраз може да обезбеди моментално олеснување на болката. Иако истражувањето за ова не е доволно силно, експертите тврдат дека тоа може да се должи на намалувањето на протокот на крв.

 

Ако немате пристап до пакет со мраз, можете да користите замрзната кеса со зеленчук или дури и крпа или крпа за перење натопена во ладна вода.

 

  1. Масло од лаванда

Маслото од лаванда е внесено со витални соединенија кои носат воздишка на олеснување од вознемирувачките симптоми на главоболка и ве оставаат да се чувствувате смирено и опуштено. Разредете го со масло за носач, нанесете го на болните места и нежно масирајте или можете едноставно да го вдишете за да ја ублажите болката. Нанесете го во мали пропорции за да добиете најдобри и моментални резултати.

 

  1. Обидете се со вежби за дишење

Главоболката може да настане поради напнатост и стрес, кои дополнително ги оптоваруваат нервите, а едноставно може да се смират со редовни вежби за дишење. Вежбите за дишење дополнително ги стресуваат вашите нерви и го фокусираат вашиот ум додека ги смируваат вашите мускули. Седнете на мирно место и земете нежни, пулсирачки вдишувања и дајте си релаксирачка терапија за намалување на мускулната тензија.

 

  1. Пијте чаеви за релаксација

Нема ништо поутешно од шолја топол и испарен чај! Донесува топлина во затегнатите мускули и автоматски ве опушта. Билните чаеви направени од камилица, глуварче, ѓумбир или коноп се пофалени како одлични за ублажување на главоболката.

 

Пробајте ги горенаведените начини за природно и безбедно да се ослободите од главоболката. Консултирајте се со лекар доколку долго време и редовно страдате од главоболки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber