Точка на тага и страдања: Мрачна атракција од Студената војна која ги подели пријателите, семејството и нацијата

20 јуни, 20220
62325759

Во периодот од 1945 до 1990 година, многумина се обиделе да побегнат на другата страна, па овој граничен премин го одбележа и тажна епизода од пукањето на бегалецот Питер Фехтер….

Името звучи безопасно, а можеби дури и весело, но зад него се крие една од најтажните епизоди во модерната европска историја: „Checkpoint Charlie“, односно граничниот премин Чарли бил еден од најпознатите гранични премини меѓу Источен и Западен Берлин за време на Студената војна.

Го „повлекол“ името од НАТО азбуката и ја означил третата транзиција по т.н. Алфа и Браво. Во периодот од 1945 до 1990 година многумина се обиделе да побегнат на другата страна, па овој граничен премин го одбележа и тажна епизода од пукањето на бегалецот Питер Фехтер. Тој искрварил до смрт во делот кој сега се нарекува Лента на смртта. Како тоа да не било доволно, овде советските и американските тенкови се гледале лице в лице во 1961 година.

62325755
62325756
62325757
62325758
62325759 (1)

Иако тој официјално е затворен на 22-ри јуни 1990 година, за време на падот на Берлинскиот ѕид, обединувањето на Германија и крајот на поделбите на блокот од Студената војна, денес сè уште можете да го видите како туристичка атракција во берлинската населба Далем во Музејот на сојузниците. А на аголот на Фридрихштрасе и Цимерштрасе сè уште постои потсетување на некогашниот граничен премин во вид на своевидна галерија на отворено.

Згора на тоа, колибата на граничниот премин Чарли се испроба и во филмските води, па можете да ја видите во Џејмс Бонд.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber