УЧЕЊЕТО ЛАТИНО ТАНЦИ КАКО САМБА И САЛСА МОЖЕ ДА ВИ ПОМОГНЕ ДА ЈА ПОДОБРИТЕ МЕМОРИЈАТА

22 јуни, 20220
Screenshot_6

Истражувачите од Универзитетот во Илиноис во Индијана откриле дека ако редовно посетувате часови по латино танци, можете да ја подобрите вашата меморија.

 

 

Забавна, интересна вежба не само што му помага на мозокот, туку и на целото тело – што е поврзано со подобро когнитивно здравје во целина.

 

Лекарите одамна знаат дека зголемената физичка активност може да има големи придобивки за мозокот во староста, а истражувачкиот тим се надева дека забавната вежба како танцување на некои ќе им биде попривлечна отколку џогирање или други стандардни вежби.

 

Истражувачите, кои ги објавија своите наоди претходно оваа година во Frontiers in Aging Neuroscience, собраа податоци од повеќе од 300 луѓе од областа Чикаго, Илиноис, во текот на четири години.

 

Луѓето кои танцуваат се чувствуваат подобро

Учесниците беа поделени во две групи, едната беше испратена на часови по танц двапати неделно по осум месеци. Другата група посетуваше четиримесечни неделни часови.

 

По првите четири месеци, учесниците добија когнитивни тестови за да го проценат нивното когнитивно здравје и мемориските вештини.

 

Двете групи учесници имаа слични резултати на половина пат.

 

Учесниците кои учествуваа на часовите по танц исто така изјавија дека се чувствуваат подобро во целина, подобро лечат хронични болести и дури рекоа дека можат полесно да се дружат.

 

Латино танцот е позабавен од вежбањето

Истражувачите велат дека особено за оваа група Латиноамериканци, латинските танци биле одлични за нивното здравје поради тоа колку биле ангажирани.

 

„За постарите Латиноамериканци, идејата за промовирање на танцот како вежба е многу привлечна, имајќи предвид дека постарите Латиноамериканци се запознаени со танцот на некој начин“, рече д-р Сузан Агинага, професор по кинезиологија во Илиноис и главен автор на студијата. .

 

– Тоа е атрактивен вид на физичка активност што сакаат да продолжат да ја прават – додаде таа.

 

Долго време постојат врски помеѓу редовното вежбање и забавувањето на когнитивното оштетување.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber