ЦРВЕН КАРМИН: Како да изберете нијанса која најдобро ви прилега од оваа beauty класика

16 јануари, 20220
Kaia-Gerber-Chanel

Црвениот кармин е еден од оние класици што секоја жена треба да ги има во својата козметичка чанта и не треба да чекаат посебни прилики, туку можат да се носат секој ден.Ваквите кармини многумина ги носат секојдневно, но пронаоѓањето на вистинската текстура и сенка е малку подолг процес за секој, кој ќе биде многу полесен со неколку клучни чекори:

Кој е вашиот подтон?

Познавањето на подтонот на кожата е првиот чекор во изборот на речиси секој производ за шминкање, а црвениот кармин не е исклучок. За да го откриеме сопствениот подтон, доволно е само да ги погледнеме вените на рачниот зглоб: ако се сини или виолетови имаме ладен подтон, а ако се зелени, тогаш се смета дека имаме топол.

Кармините имаат и подтонови: топлите кармини обично имаат повеќе портокалови, додека оние со ладни нијанси се сино-црвени, „како темна роза“, тврди експертот за боја на Clinique, Матин Маулавизада.

Најмногу ќе ни одговараат оние кармини кои содржат подтонови на нашата кожа: „поладните“ црвени кармини кои имаат тенденција на розова боја се одлични за оние кои имаат поладен подтон, а оние кои содржат повеќе жолти пигменти и имаат тенденција кон портокалова се совршени за луѓе со маслинеста кожа или неутрални подтонови.

Но, секако, постојат исклучоци – носењето розови чии подтонови се спротивставени од оние на нашата кожа (или шминка) дополнително ќе ги нагласи усните, вели познатата шминкерка Лиза Елдриџ. Дополнителни поени во корист на синкави подтонови: со нив забите изгледаат побели!

Пробување

За почеток, можеме да пробаме кармин на зглобот, но нема да биде доволно, па ако е можно, пожелно е да го тестираме на усните (со помош на професионалци во парфимеријата, а ако купуваме онлајн, повеќето брендови денес покажуваат како производите одговараат на луѓе со различни тонови на кожа).

Финиш

И покрај тоа што мат кармините се долго време класика, оние со сјаен финиш се повеќе се враќаат во мода – а новите формули содржат дури и состојки за нега. За деновите кога сакаме само малку боја на лицето, црвениот кармин можеме да го нанесуваме прилично нежно, како некаква ‘дамка’, а кога ни треба стимул во форма на силен акцент на боја – можеме да користиме молив и неколку слоеви кармин. Дали ќе се одлучиме за сјаен или мат финиш зависи само од нас, нашите преференции, моменталното расположение или изгледот кон кој се стремиме. Но, мала забелешка: сјајните кармини почесто се „лизгаат“ од усните и размачкуваат, особено ако носиме маска.

Што да носите со црвен кармин

Оваа класика нема потреба од придружба. Подеднакво добро ќе изгледа и на чисто лице без никаква шминка, а за ‘full glam’ е доволна лесна подлога, малку маскара и руменило (а дури и кармин што го нанесуваме на усните може да се користи како руменило), а ако се чувствуваме особено расположени – ставете туш на очите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber