Четири децении е на јавната сцена, а никој не знае како се вика: Ова е вистинското име на Дино Мерлин

10 септември, 20220
345104_dino-merlin-24102015-0023_ff

Прекарот го добил по групата што ја основал во осумдесеттите.

Еден од најпопуларните музичари од нашите простори, Дино Мерлин, зачекори на јавната сцена пред речиси 4 децении и оттогаш објавува хитови кои сите ги обожаваат.

Кога и да ги слушнеме нотите на неговата музика, сите веднаш ќе извикаат Дино, но малкумина знаат дека тоа е прекарот што го добил по групата што ја основал во Сараево во 1983 година.

Решил Дино Мерлин да биде негов уметнички псевдоним, бидејќи лесно се памти и е впечатлив.

Но, да се потсетиме дека пејачот е роден на 12-ти септември 1962 година во главниот град на Босна и Херцеговина како Един Дервишхалидовиќ, но за широката маса е познат како Дино Мерлин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit