Јадранската Копакабана: Песочната плажа долга 13 километри ве чека ова лето на топлиот југ

17 мај, 20220
62306943

„Ma nema Švajcarska ni Australija…“, вели морско-црногорскиот летен музички хит – а истото може да се каже и за популарната плажа на самиот југ на Црна Гора. Прекрасна, песочна и долга 13 километри, оваа убавица има многу логично име: Голема плажа. Покрај тоа, таа е најдолгата на Јадранот.

Се наоѓа во Улцињ, а поради својата популарност го доби и прекарот „Улцињска Копакабана“. Таа е на само 5 километри оддалечено од градот, па не е чудно што многу луѓе можат да ги испружат нозете или да седнат во автомобил само за да го поминат целиот ден овде.

Не треба многу да се грижите за вашето место под сонцето или да оставате крпи преку ноќ – се проценува дека на Големата плажа можат да се сместат дури 150.000 капачи. А дополнителна причина да го изберете е нејзиниот песок кој е богат со минерали, па многумина ѝ припишуваат лековити својства.

Плажата е отворена, но сите оние кои не се љубители на „печењето“ можат да уживаат под големи чадори или уште подобро, во сенката на борова шума во внатрешноста на плажата. Освен пливањето и сончањето, kitesurfing е една од најпопуларните активности поради пријатните ветрови кои летаат овде, а има места за нуркачи, одбојкари, тенисери, ракометари, оние кои сакаат долги плитки делови но и оние кои сакаат да пливаат до далечниот хоризонт.

Дали треба да нè изненади тоа што плажата беше пофалена од светските медиуми The New York Times, вклучувајќи ја во најпопуларните туристички дестинации во 2010 година? Целата област е благодарна за празниците, бидејќи овде, покрај неа, има уште дваесетина плажи, па има многу избор.

Инаку, плажата и градот Улцињ се наоѓаат недалеку од вливот на реката Бојана во Јадранското Море. Бојана е природна граница на Црна Гора и Албанија, така што веќе имате материјали за екскурзии. На само десет километри на исток е албанската граница каде што е заштитен мочуришниот пејзаж, а четириесетина километри на север ве очекува прекрасното Скадарско езеро. А на реката Бојана можете да го посетите прекрасниот остров наречен Ада Бојана.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber