5 ФИЛМОВИ КОИ МОРА ДА ГИ ПОГЛЕДНЕТЕ АКО ЈА САКАТЕ “THE CROWN”: Спремете се за викенд маратон со приказни за кралското семејство

19 ноември, 20220
the-crown-0733700470

Во среда, на 9 ноември, долгоочекуваната петта сезона на „The Crown“ конечно пристигна на Нетфликс. Во двете години откако славното шоу ја емитуваше својата последна сезона – во која беа опишани раните години на бракот на принцезата Дијана со кралот Чарлс III и која ја катапултираше Ема Корин до слава – многу работи се случија во реалниот живот на кралското семејство.

Кралицата Елизабета Втора почина во септември оваа година, додека принцот Хари и Меган Маркл официјално се откажаа од кралските должности.

Плус, оваа сезона има многу да покаже од турбулентните 90-ти на кралското семејство: злогласниот пожар во замокот Виндзор и проблематичниот брак на Чарлс и Дијана – да не ги спомнуваме сите работи за принцезата Ди (нејзиното контроверзно интервју со Мартин Башир, нејзината наводна афера со Доди Фејдом, како и нејзината прерана смрт во неразјаснетата сообраќајна несреќа).

Но, сето ова знаење едвај ја гребе површината кога станува збор за вековните превирања во кралското семејство. И има голем број на филмови кои снимаат за поединечни настани што се случувале во салите на Бакингемската палата.

Подолу составивме листа од пет извонредни филмови кои не само што ја доловуваат драмата и интригите на кралскиот живот, туку се збогатени и со извонредни изведби на врвни актери. Дури и ако не сте меѓу милионите фанови на „The Crown“, овие филмови фокусирани на кралското семејство вреди да се гледаат.

Elizabeth

Овој филм од 1998 година пофалуван и од критичарите во кој глуми Кејт Бланшет како Елизабета I е уметничко дело што не смее да се пропушти. Бланшет ги прикажува раните години од владеењето на таканаречената Кралица Девица, кога таа се искачи на тронот по смртта на нејзината полусестра Мери I, која ја затворила. Во режија на Шехар Капур, а сценарио на Мајкл Хирст, филмот доби седум номинации за Оскар таа година (Бланшет доби Златен глобус за најдобра актерка за нејзината изведба) и беше толку популарен што предизвика следен филм, Elizabeth: The Golden Age , кој вклучуваше подоцнежен дел од владеењето на Елизабета. Но, оригиналот е класичен со добра причина. Не само што Бланшет е неверојатна, туку и костимите и шминката не се ништо помалку воодушевувачки.

Spencer

За реално да ја прикаже принцезата Дијана во „Spencer“ на Пабло Ларен, Кристен Стјуарт целосно се потпираше на идиосинкратскиот и бунтовнички дух на покојниот крал. Ваквиот пристап кон влегувањето во карактер го прави застрашувачкиот психолошки трилер – кој содржи елементи на хорор филм покрај прекрасните костими покриени од архивата на Шанел – уникатен модел. Заплетот е центриран на имагинарен тридневен период за време на Божиќ 1991 година, кога принцезата Ди доживува егзистенцијален нервен слом. Дефинитивно филм кој вреди да се погледне.

The Favourite

Само Јоргос Лантимос може да смисли таков имагинативен, мрачен и смешен филм како „The Favourite“. Објавен во 2018 година, филмот истражува големиот број тешки односи меѓу кралското семејство и пријателите и семејството на кралските соседи – конкретно, братучедите на Сара Черчил, војвотката од Марлборо (Рејчел Вајс) и Абигејл Машам (Ема Стоун), кои и двете се борат за да станат дворската миленичка на кралицата Ана (Оливија Колман). Вистинска црна комедија, „The Favourite“ доби 10 награди Оскар, изедначувајќи се со „Romа“ за најмногу номинации од кој било филм на наградите таа година. Не пропуштајте го ако веќе не сте го гледале – а ако сте го виделе, апсолутно вреди да го погледнете повторно.

The King’s Speech

Друг филм вреден за повторување (но од сосема различни причини), „The King’s Speech“ е трогателен и триумфален поглед на кралот Џорџ VI, кој владеел со Обединетото Кралство од 1895 до 1952 година. Колин Фирт го игра поранешниот крал, кој цел живот се борел со пелтечење, а треба да ја направи својата прва радио емисија во која ќе ја објави британската објава на војна на Германија во 1939 година. Тој го вработува Лајонел Логу, австралиски логопед (кој го глуми Џефри Раш) да му помогне да го доведе говорот во ред. Трогателната врска на оваа двојка и прикажувањето на внатрешните и надворешните борби на Џорџ VI го прават овој прекрасно направен проект. А Хелена Бонам Картер, која ја игра кралицата Елизабета, е апсолутно неверојатна.

The Queen

Хелен Мирен ја игра кралицата Елизабета Втора во неделите веднаш по смртта на принцезата Дијана. Треба ли да кажеме нешто друго?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber