7 НЕВЕРОЈАТНИ ПРОМЕНИ ОД САМО 1 ЧАША ВОДА: Испијте ја веднаш штом ќе станете!

21 јуни, 20220
Screenshot_9

Дали е препорачливо да се пие вода веднаш по станувањето?

 

 

Одговорот на првото прашање е да, бидејќи овие седум работи се случуваат во нашето тело откако ќе ја испиеме првата утринска чаша вода.

 

  1. Телото се ослободува од штетните материи Нашето тело закрепнува ноќе и во тој момент се разградуваат токсините во нашето тело. Кога наутро пиеме чаша вода, му помагаме на нашето тело да се ослободи од овие штетни материи. Доволна количина од оваа течност го стимулира и производството на мускулни клетки и нови крвни зрнца.

 

  1. Го забрзува метаболизмот Пиењето вода на празен стомак ја зголемува потрошувачката на енергија до 24 отсто во следните 60 минути. Повисоката метаболичка активност значи и подобра работа на дигестивниот систем. А ако сакате да изгубите неколку килограми, ќе ви биде многу полесно побрзо да ја варите храната. Се препорачува наутро да се пие топла вода.

 

  1. Ги намалува киселините Дигестивните нарушувања се предизвикани од зголемената киселина во желудникот. Ако киселината влезе во хранопроводникот, ќе почувствувате непријатен вкус во устата и чувство на печење во градите. Пиењето вода на празен стомак веднаш штом ќе станете ја разградува киселината и спречува горушица. Покрај тоа, желудникот најдобро се подготвува за појадок со вода.

 

  1. Кожата станува посјајна Дехидрацијата доведува до проширување на порите и формирање на привремени брчки на телото. Конзумирањето вода, пак, ја поттикнува циркулацијата на крвта, што го подобрува изгледот на кожата.

 

  1. Ја зајакнува косата Премалку течност може да има големо влијание врз растот на косата. Водата сочинува четвртина од тежината на вашата коса и ја навлажнува одвнатре. Недоволната течност предизвикува тенка и кршлива коса. Внесувањето доволно течности во текот на денот е важно за здравјето на косата, но пиењето вода наутро има уште поповолно влијание на косата.

 

  1. Го намалува ризикот од камења во бубрезите и инфекции на уринарниот тракт Пиењето вода веднаш штом ќе станете е исто така важно за да избегнете камења во бубрезите и инфекции на уринарниот тракт. Доволното количество течност ја разградува стомачната киселина и ги исфрла токсините од телото – и двете може да предизвикаат камења во бубрезите и инфекции на уринарниот тракт.

 

  1. Го подобрува имунолошкиот систем Пиењето вода на празен стомак помага во одржување на рамнотежата на лимфниот систем, што ве прави помалку подложни на патогени и болести.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber