777 скали до врвот: Заспаниот вулкан со духови на кој луѓето оставаат пари и шишиња виски

3 октомври, 20220

Заспаниот вулкан Попа во централниот дел на Мјанмар со своите 1518 метри и „златната круна“ на врвот, будистичкиот манастир наречен Таунг Калат е прекрасна глетка, но и омилена дестинација на аџиите од целиот свет.

Таунг Калат е уникатно светилиште и дом на мајмуни, статуи на Буда и, според легендата, духови. Постојат 37 духови наречени нат, а во будизмот тие имаат улога на заштитници. Пред смртта, повеќето духови биле луѓе кои доживеале насилна смрт како што се ефектите од змиски отров или болест како што е лепрата.

Планината Попа, чие име значи „цвет“, може да се види и од реката Иравади, оддалечена 60 километри, за добра видливост. Посебно е посетен за време на прославите на полна месечина Најон и Нада, во мај и ноември соодветно, кога аџиите им носат подароци на духовите. Тие се искачуваат по кривулеста патека од 777 скалила за да им остават секакви подароци, од пари до шишиња виски.

На патот кон врвот минувачите можат да видат разиграни, но и агресивни мајмуни на кои не треба да им се приближуваат. Нечесните се познати и како крадци на храна и пијалоци. Има многу локални жители кои чекаат на патот кои продаваат ситници и бараат бакшиш за одржување на чисти скалите.

Вреди да се стигне до врвот само поради фантастичниот поглед, а интересно е да се сретнете со монаси со високи капи и да уживате во атмосферата на врвот на вулканот. Како изгледа Таунг Калат можете да проверите во видеото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber