8 НАЈГОЛЕМИ ЕСЕНСКИ ТРЕНДОВИ ВО УРЕДУВАЊЕ НА ЕНТЕРИЕРОТ: Според експертите ќе доминираат овие бои и текстури!

30 септември, 20220
Jesensko-uredjenje-doma

Крајот на летото значи дека е скоро време за есенско преуредување на домот. Пред да почнете да додавате сезонски украси, добро е да знаете што ќе биде тренд во дизајнот на ентериер оваа година.

Иако можеби очекувате да видите многу портокал на есен, таа е пошарена од кога било, велат експертите за уредување на домот. Не само што вашата палета на бои за есен 2022 ќе вклучува повеќе нијанси, туку ќе сакате да вклучите и други трендови, како што е Barbiecore.

Во продолжение ви ги пренесуваме водечките трендови за уредување на домот кои ќе доминираат оваа есен.

1. Уникатни есенски венци

Елит Дејли ги наведува овие венци како задолжителни во ентериерите бидејќи со нив можете да го истакнете вашиот личен стил. Украсете го есенскиот венец со цветни грмушки и ставете го на влезната врата или на видно место во домот.

2. Аранжмани со суви цветови

Сушените аранжмани се совршени за есен. Овие одржливи и долготрајни аранжмани го исполнуваат вашиот простор со природна атмосфера што е соодветна за оваа сезона. Експертите за уредување на домот препорачуваат да се комбинираат различни висини и бои за да се додаде текстура и волумен на аранжманот.

 Jesenski trendovi za uređenje doma

3. Сончогледи

Можеби сè уште не сте подготвени да се збогувате со летото, а за некои, носењето весели сончогледи во домот може да биде полесен премин во есен. Поставете неколку украси од сончоглед околу вашиот дом, како што е килим или венец од сончоглед.

4. Детали инспирирани од морето

Естетиката наречена „crustaceancore“, која е инспирирана од морето, е популарна во последните месеци. Можете да додадете неколку наутички допири во есенските бои на остатокот од вашиот дом декор. На пример, вазна во облик на школка може да го собере вашиот исушен есенски букет.

5. Барбикор

Barbiecore е голем тренд во модата, но и во дизајнот на ентериер. Оваа весела естетика опфаќа живописни бои кои ја подигнуваат. Значи, заедно со традиционалните есенски бои како портокалова, црвена и жолта, можеби треба да додадете малку светло розова боја во вашиот дом.

6. Тонови на земјата

Заедно со розовата Barbiecore, овогодинешната есенска палета на бои ќе се оддалечи од класичните портокалови тонови во оживување на земјениот тон кој ги вклучува сите есенски нијанси, како што се топлите кафени, теракота, тегет и земјено зелената боја. Еден начин да го следите овој тренд е да ги замените навлаките на перничињата во овие споменати нијанси.

 linh-le-Ebwp2-6BG8E-unsplash.jpg

7. Металик детали

Друг тренд за есенска декорација на домот се металните акценти. Со нив оживејте ја есента на потопол начин кој лесно се вклопува во секој простор во домот. Еден начин да додадете метални акценти е да користите златни садови и метални свеќници на вашата есенска маса.

8. Зелена боја

Зелената боја е во тренд од почетокот на 2022 година и така ќе остане и оваа есен. Сепак, есенската зелена нијанса ќе биде потемна и во нијанси како смарагд, шума и мов, создавајќи богата и заситена палета. Неколку лесни начини да ја внесете оваа боја во вашиот есенски дом е со додавање лажни растенија во зелени вазни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber