800 скалила до „Месечината“: Брдо кое сакаат да го освојат планинари од целиот свет!

24 јануари, 20220
62223999-mjesecevo-brdo

Природата во планинскиот југ на Кина, во близина на градот Гуилин, како и целиот регион Гуангкси е спектакуларна глетка. Расфрланите карстни ридови покрај кривулестата река Ли, како и бујното зеленило најдобро се гледаат од Мун Хил, пристаниште создадено од играта на природата, отвор широк 50 метри.

Мека за планинари кои доаѓаат таму од целиот свет нуди и полесно искачување по патека која минува низ самиот лак. До врвот со пештера во облик на месечина води поплочен пат низ бамбусовата шума од 800 скалила, сè до висина од 380 метри. Декорациите на пештерата се сталактити со интересни форми како Буда воини, божица на месечината и зајаци од жад.

Ридот на Месечината не само што е неверојатно убав, туку и еден од најинтересните во тој дел на Кина, а го популаризираше популарниот алпинист Тод Скинер во 1990 година кога многумина решија да тргнат по неговите стапки.

Северозападната страна на Месечевиот рид нуди дури 14 патеки за качување и многу предизвици за аматери и професионални алпинисти.

Областа е популарна кај посетителите кои сакаат да ги посетат пештерите или да истражуваат со велосипед низ прекрасниот пејзаж на карстните формации, а во подножјето на ридот се наоѓа селото Ли каде патниците можат да најдат сместување и освежување во рестораните.

Ридот на Месечината е особено интересен кога се гледа од селото Ли каде сцените се менуваат во зависност од аголот на гледање како различните фази на Месечината. Доколку се одлучите да ја посетите оваа област, добро е да знаете дека најдобро време за патување е есента, кога не е топло или влажно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber