„The Notebook“: Импровизацијата на Рајан Гослинг која се претвори во еден од највпечатливите моменти од филмот

14 ноември, 20220
62189864-noah-allie

Актерот Рајан Гослинг е роден на 12 ноември 1980 година во Лондон, Канада. Со своите родители и постарата сестра Манди, тој се преселил во Корнвол, Онтарио, каде што се истакнал во драма и уметнички активности додека посетувал средно стручно училиште.

Во одреден момент, тој почна да настапува на натпревари во пеење со својата сестра, а набрзо се пријавил на аудиција за ТВ серијата „Мики Маус клубот“ и добил место во шоуто.

После тоа, иако без формално актерско образование, решил да ја продолжи својата актерска кариера. Се појави во неколку серии и филмови, а потоа го привлече вниманието на критиката со улогата на еврејски неонацист во контроверзниот филм „The Believer“.

Светската слава која продолжува до денес се случи кога тој се појави во филмот „The Notebook“ во 2004 година. Откако како младиот Ноа ги освои срцата на жените ширум светот, магазинот People го прогласи за еден од 50-те најжешки ергени.

Иако и денес „The Notebook“ ќе биде првиот филм што ќе им падне на памет на многумина кога ќе се спомне името на актерот, Рајан Гослинг продолжи да игра одлични улоги и по 2004 година и брзо се етаблира како еден од најдобрите актери на неговата генерација.

Добро му оди и на приватен фронт. Од 2011 година е во врска со колешката Ева Мендес, а заедно имаат две деца.

Сега, по повод роденденот на актерот, се враќаме уште еднаш на филмот кој го лансираше меѓу ѕвездите. Иако понекогаш ни се чини дека нема информации што не ги знаеме за овој филм, тука и таму се појавуваат информации кои можеби не ни се познати на сите.

Една таква информација, која не само што може да биде вест за некого, туку и поттик уште еднаш да ја погледне љубовната приказна помеѓу младиот Ноа и неговата Али (Рејчел МекАдамс), е претставена подолу.

Имено, во едно од интервјуата режисерот на филмот Ник Касаветес изјави дека една од најдобрите реплики во филмот е всушност импровизацијата на Рајан Гослинг. Тоа е дел од сцената каде Ноа се обидува да ја убеди Али да биде со него.

“Што сакаш? Што сакаш?”, т.е. страсното повторување на прашањето “Што сакаш?” е дел што актерот си го додал, а оваа импровизација, според режисерот, а со него ќе се сложат и многу фанови на филмот, стана еден од најнезаборавните моменти во филмот.

„Тој само го знаеше тоа. Тој беше во моментот и само го оставивме“, рече меѓу другото режисерот коментирајќи го овој момент.

Сега е време повторно да ја погледнеме сцената на Рајан која ја вклучува оваа импровизација, која кулминира во моментот кога Ноа ѝ објаснува на Али дека треба да престане да размислува што другите сакаат за неа.

Клучниот момент е во 1:35 часот. Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber