Бадемово масло за лице: Ја спречува сувата кожа,одлично е за подочници и делува против стареење!Еве како се користи и колку чини

20 ноември, 20230
Бадемово масло

Бадемовото масло за лице е одлична алатка за отстранување шминка,нега на кожата на телото,лицето и областа околу очите. Често се користи во козметичките производи поради неговото благотворно дејство на кожата,косата и ноктите и поради високата содржина на витамини и антиоксиданси.Поради нискиот степен на комедогеност,ова масло е погодно за сите типови на кожа и особено се препорачува за нега на чувствителна и проблематична кожа.

Бадемовото масло е високо ценето уште од античко време како одличен сојузник кога станува збор за здравјето на срцето и кожата.Пред да стане популарно на Запад,бадемовото масло најмногу се користело во Медитеранот и во азиските земји,каде што скапоценото масло се вадело од јадрото на бадемот.Некои од витамините со кои е богато бадемовото масло се Е, А, Д и Б, а содржи и значителни количини на калиум,протеини и незаситени масни киселини.

Маслото од сладок бадем има средна текстура и брзо се апсорбира,што го прави погодно за нега на кожата на лицето.Тој е и одлична основа пред нанесување шминка,како и хранлива ноќна нега,па може да се користи за замена на бројни креми за лице со различни ефекти.

Придобивките од бадемовото масло за кожата на лицето:
-ја хидрира кожата
-обезбедува ефект против стареење
-ја штити кожата од надворешни влијанија
-го изедначува тенот
-ги регенерира оштетените делови
-обезбедува здрав сјај
-ја намалува иритацијата и воспалението
-спречува лупење и сува кожа
-ја омекнува кожата.
-Како да користите бадемово масло за лице?
Можете да користите бадемово масло наместо крем за лице,со масирање на 2-3 капки масло во кожата на лицето.Ако имате темни кругови,нанесете капка масло на пределот околу очите,по можност пред спиење.Ќе ги негува и трепките и веѓите,само внимавајте маслото да не дојде во директен контакт со очите,бидејќи постои можност да предизвика благa иритација и црвенило.

Постојат многу рецепти во кои можете да вклучите бадемово масло,на пример,можете да ја направите вашата омилена маска за лице и да додадете неколку капки бадемово масло во стандардниот рецепт за дополнителна хидратација.

Потребно е да се масираат лицето и очите со бадемово масло за да се отстранат сите траги од шминката.

Potrebno je masirati lice i oči bademovim uljem kako bi ono razgradilo sve tragove šminke

Со ова масло можете да ја отстраните шминката и од целото лице.Неопходно е да ги масирате лицето и очите со бадемово масло за да ги отстраните сите траги од шминка,а потоа можете да го измиете лицето со гел за чистење или да ја отстраните шминката со мицеларен раствор.На овој начин ќе спречите сува или иритирана кожа,што е честа последица од вадењето шминка.

Деловите од кожата кои изгореле при долготрајно изложување на сонце побрзо ќе закрепнат доколку на нив нанесете бадемово масло,бидејќи витамините и благотворното дејство ќе ја поттикнат регенерацијата на оштетеното ткиво.

Исто така,кога станува збор за бадемово масло за лице,искуствата на многу луѓе покажуваат дека со ова масло можете да спречите создавање на предвремени брчки поради изложување на сонце(бадемово масло за лице против брчки),ветер и генерално суров временски услови кои можат да му наштетат на изгледот на нашата кожа.

Доколку сакате да купите бадемово масло за лице,цената на производот обично е 300-400 денари или (5-6 евра).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi