БОМБИЦИ од суви СМОКВИ, бадеми и БРУСНИЦА! Засладете се со овошје полно со витамини!

23 јануари, 20230
657021_3-loptixce-1714571749_f

Доколку сакате суви смокви и општо суво овошје и јаткасти плодови, задолжително пробајте ги овие топчиња или бомбици, сигурни сме дека ќе ви се допаднат… Уживајте!

Состојки:

шолја суви смокви

шолја бадеми

четвртина шолја какао во прав

малку цимет

малку суви брусница

лажица екстракт од ванила

Подготовка:

Сувите смокви исчистете ги од дршките, прелијте ги со топла вода, оставете ги да отстојат десетина минути, па исцедете ги. Во меѓувреме измешајте ги бадемите во блендер со какаото, циметот и ванилата. Додадете ги смоквите и брусницата и мешајте додека не се добие еднолична смеса. Формирајте топчиња и послужете.

На здравје!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş