БРАУНИ: Американски десерт кој го полуде светот, а лесно се подготвува

18 ноември, 20230
67993_brauni-stock-photo-chocolate-brownie-cake-dessert-with-nuts-on-dark-background-directly-above-smanjena-602985842_f

Потребно е:

200 гр чоколадо за готвење
200 гр путер
2 лажици подготвено силно филтер кафе
100 гр шеќер
4 јајца
35 гр брашно
1/4 лажичка сол

Подготовка:

Чоколадото, путерот и кафето растопете ги на пареа. Кога ќе се растопи, промешајте 50 гр шеќер. Жолчките и преостанатиот шеќер изматете ги со миксер. Промешајте ја стопената чоколада, а потоа просејте го брашното и солта. Добро измешајте. Белките изматете ги со миксер и внимателно измешајте ги во чоколадната смеса. Плех од 20х20см обложете хартија за печење и истурете ја смесата. Се пече во рерна загреана на 180 степени околу 40 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi