Бредли Купер за една сцена во филмот „Маестро“ се спремал шест години

18 ноември, 20230
1698309031570-bredli-kuper-film-maestro-830x0

Бредли Купер не се плаши целосно да се задлабочи во неговите ликови, откривајќи дека потрошил шест години компонирајќи ја партитурата за филмот „Маестро“.

Купер (48) се враќа на режисерското столче за да го игра композиторот Леонард Бернштајн во претстојниот биографски филм „Маестро“, кој ќе се појави во кината ширум светот на 22 ноември.

Тој му откри на водителот Лин-Мануел Миранда дека поминал шест години учејќи да компонира… за сцена од шест минути.

Сцената за која станува збор е „доловување“ на познатата изведба на Бернштајн кога тој диригирал со Лондонскиот симфониски оркестар во 1976 година во катедралата Ели, што го „преплашило“ Купер.

„Таа сцена бев толку загрижен бидејќи ја правевме во живо. Тоа беше Лондонскиот симфониски оркестар. Ме снимаа во живо, морав да диригирам“, рече Купер.

„И јас поминав шест години учејќи како да водам музика шест минути и 21 секунда“, призна тој, заблагодарувајќи им се на своите „прекрасни учители“ за сета нивна помош на патот.

„Успеав да добијам основна снимка на која го гледав Леонард Бернштајн како диригира во катедралата Ели со Лондонскиот симфониски оркестар во 1976 година“, рече Купер.

„И затоа морав да го проучувам. И Јаник Незет-Сегуин правеше видеа со сите промени во темпото, па го имав целиот материјал за работа“, продолжи тој.

„Навистина се работеше за тоа да го изберам токму она што го сакав филмски и потоа да ги поканам да го населат тој простор и да верувам дека сите тие ја завршиле работата“, додаде Купер.

„Бидејќи мислам дека знаев, бев преплашен, апсолутно преплашен дека нема да можам да уживам во овие сцени ако не ја завршам работата. А сите ја завршија“, рече тој.

„Маестро“ ја имаше својата светска премиера на престижниот филмски фестивал во Венеција, каде предизвика 7-минутни овации.

Филмот и неговиот неверојатен прием ги расплакаа трите деца на Бернштајн – Џејми Бернштајн, Александар Бернштајн и Нина Марија Фелисија Бернштајн.

Филмот ќе пристигне во кината во ограничено издание на 22 ноември, по што ќе биде објавен на 20 декември на стриминг сервисот Нетфликс, пишува Дејли Мејл.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi