БРЗ ЛЕБ ОД БРАШНО ОД СПЕЛТА: Се прави без квасец, а готов е за 15 минути

18 ноември, 20230
46753_shutterstock-507404419_f

Потребно е:

600 гр брашно од спелта
200 мл кисела вода
200 мл јогурт
1 јајце
1 прашок за пециво
2 лажици масло
1 лажичка сол
1 лажичка шеќер
3 лажици мешавина од сусам, тиква, лен и семки од сончоглед

Подготовка

Истурете прашок за печиво во 600 гр брашно од спелта, измешајте и полека прелијте со јогуртот и киселата вода. Во смесата истурете 1 цело јајце и продолжете со мешањето. Потоа додадете масло, сол и шеќер и замесете тесто за спелта леб. Додадете ја смесата од семките во замесеното тесто. На крајот исто така добро измешајте го сето ова. Тавата во која ќе го печете лебот од спелно брашно премачкајте го со масло, посипете малку брашно и ставете го обликуваниот леб да се пече. Се пече во рерна загреана на 200 степени 40 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi