Ветеринар открива зошто никогаш не треба ненадејно да будите куче

16 ноември, 20230
1699888096-labrador-retriever-7004193_1920-1024x683

Без разлика дали тоа е вашето домашно милениче или куче што дреме во парк, будењето на кучињата кои спијат всушност може да предизвика сериозни проблеми, велат ветеринарите.

Можеби сте мислеле дека кучињата многу дремат и спијат, но како што објаснила Катрин Џорџ, експерт за благосостојба на животните, им треба многу сон бидејќи тоа им помага да го обноват нивниот имунитет и да ги поправат оштетените клетки во телото.

Според американскиот Kennel Club (AKC), во просек, кучињата поминуваат околу половина од денот во спиење, а само 20 проценти од денот се активни. Тие бројки варираат кога станува збор за кученца, постари кучиња и големи раси, пренесува BestLife.

Кучињата имаат слични циклуси на спиење како и луѓето, па затоа влегуваат и во РЕМ фазата, која се смета за најдлабок циклус на спиење, а воедно е и фаза во која сонуваат.

„Кога ќе заспијат, на кучињата им требаат околу 10 минути за да преминат од бавен бран – за време на кој дишењето се забавува, крвниот притисок се намалува и отчукувањата на срцето се забавуваат – во РЕМ. Во РЕМ фазата, нивните очи се тркалаат под затворените капаци и нивното тело може да реагира на соништата“, објаснуваат од АКЦ.

Во оваа фаза, кучињата може да ги грчат нозете, опашката или ушите. Бидејќи се во толку длабок сон, никогаш не треба да ги запрепастувате или будите бидејќи може да се дезориентираат, да скокнат, да гребат или дури и да гризат, објасни Џорџ.

Ветеринарот Мондријан Контрерас исто така наведува дека има и други причини зошто никогаш не треба да будите куче што спие. „Исто така, постојат медицински состојби како што се губење на слухот, артритис и повреди на грбот кои можат да предизвикаат кучињата да бидат пореактивни ако ненадејно се разбудат. Оваа интензивна реакција може да предизвика тие да се повредат или ненадејната зголемена физичка непријатност може да ги натера инстинктивно да пукнат или заржат“.

Ако навистина треба да го разбудите кучето, стручњаците советуваат да го изговорите неговото име тивко за да не го преплашите или можете да му ставите вкусна храна пред носот за да го направите будењето попозитивно искуство.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi