Вкусен напиток кој ја олеснува НАДУЕНОСТА, посебно после прејадување!

17 септември, 20230
62519260-zeleni-smoothie-za-smanjenje-nadutosti

Велигденската трпеза нуди толку многу вкусни деликатеси што е тешко да се одолее и да не се прејадеме. А со јадењето премногу храна доаѓа до непријатна надуеност. Но, не мора да се „штедите“ кога уживате во велигденската храна, бидејќи најдовме рецепт за пијалок со кој подуеноста ќе исчезне додека да кажете ќе кажете – Велигден.

Велигденски јајца, шунка, кромид, а потоа и француска салата – кој би можел да одолее на сите тие велигденски „искушенија“ за непцето! Но, после обилниот велигденски оброк има последици како надуеност и гасови.

Велигденското смути ќе се погрижи да не се чувствувате подуени после велигденскиот оброк, а воедно ќе ве снабди со витамини.

За да избегнете лошо варење, ви носиме рецепт за зелено смути кое ќе го избрка непријатното чувство на надуеност за час! Следниве пет моќни состојки го прават овој пијалок толку посебен:

1. Ананасот го олеснува разградувањето на храната во организмот, го намалува апетитот, а благодарение на високата содржина на влакна го забрзува метаболизмот во дебелото црево (што значи порамен стомак) и е одличен извор на витамин Ц и манган.

2. Нането е познато и по своите својства против надуеност и варење. Тоа е одличен помошник во ослободувањето од чувството на тежина во стомакот, го смирува желудникот и спречува грчеви во стомакот и гасови.

3. Ѓумбирот е одличен помошник и за гастроинтестинални проблеми. Спречува акумулација на гасови и грчеви во цревата. Исто така, може да ја ублажи мачнината при движење, гадење и да спречи повраќање. По консумирањето, ѓумбирот допира до гастроинтестиналниот систем и ги неутрализира киселините, хормоните и токсините.

4. Куркумата е одличен антиоксиданс и помага при дигестивни нарушувања како надуеност и гасови.

5. Спанаќот е богат извор на железо, калциум, витамини А, Ц и други витамини. Витамините А и Ц се одговорни за повеќето „лековити“ својства на спанаќот, а прв во низата е здравјето на циркулаторниот систем.

По избор:

Алое Вера го смирува и прочистува дигестивниот систем и помага при запек. Ова зелено растение се препорачува и за третман на чир на желудникот, синдром на нервозно дебело црево, целијачна болест и Кронова болест.

Состојки:

100 грама спанаќ
30 грама свежо нане
100 грама ананас
половина јаболко
2 лажички мед
парче свеж ѓумбир, излупен и мелен
1/4 лажичка куркума во прав
1/4 лимета
2 децилитри вода

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер, измешајте и – добро е.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/