Во Лондон пристигнува огромна изложба посветена на Коко Шанел

15 септември, 20230
o_30433317_1280

Доколку се најдете во Лондон, не пропуштајте да ја посетите изложбата која е наменета за секој љубител на модата и уметноста. Под името „Gabrielle Chanel, Fashion Manifesto“, на 16 септември во лондонскиот музеј Викторија и Алберт се отвора изложба посветена на работата на француската модна икона Коко Шанел.

Посетителите ќе имаат можност да видат изложени повеќе од 200 парчиња облека, модни додатоци, накит и парфеми, за прв пат на едно место во Велика Британија. Изложбата ја истражува работата и еволуцијата на дизајните на Коко Шанел, кои ја обликуваа женската мода во дваесеттиот век, од отворањето на нејзиниот прв бутик за стоки во Париз во 1910 година до претставувањето на нејзината колекција во 1971 година.

image

Работата на дизајнерот е поделена на десет секции кои тематизираат и истражуваат иновативен пристап кон кроењето, текстурата и материјалот. Изложени се креации од колекциите V&A, заедно со архивски парчиња кои инаку е невозможно да се видат, како облека што ја носат ѕвезди како Лорен Бекол и Марлен Дитрих. Изложбата е претставена во соработка со Palais Galliera, Модниот музеј на градот Париз, со поддршка на Шанел, а можете да ја посетите до 25 февруари 2024 година.

image

image

image

image

image

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/