Време е за засладување: Брз чоколаден колач (РЕЦЕПТ)

16 март, 20230
Screenshot_6

Ефтин десерт

 

 

 

Потребни состојки:

 

  • 4 јајца
  • 240 гр чоколадо

 

Подготовка:

 

Загрејте ја рерната на 170 степени. Тавата за печење премачкајте ја со масло. Јајцата треба да бидат на собна температура. Одделете ги жолчките од белките и исечкајте го чоколадото.

 

Потоа стопете ги на пареа коцките чоколадо. Белките изматете ги со миксер за да добиете густ шлаг. Измешајте ги стопеното чоколадо и жолчките. Внимателно истурете ја чоколадната смеса во едната половина од шлагот и полека измешајте. Потоа постепено сипете го остатокот од шлагот и внимателно измешајте за да не се спласнат белките.

 

На крајот целата смеса истурете ја во калап или плех, потчукнете ја на масата да излезат меурчињата и печете ја 30-40 минути.

 

Користете чепкалка за заби за да проверите дали е печено. Кога ќе се излади, извадете го плехот, исечете ја тортата на коцки и послужете ја со вкусно кафе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/