Вториот по големина остров во Италија крие едни од најубавите плажи во земјата

25 март, 20230
sardinija-830x0

Површината на вториот остров на територијата на Италија е заплискан од водите на Средоземното Море. Сардинија е исто така една од италијанските провинции.

Смарагдно синото море и плажите покриени со бел песок се препознатливи карактеристики на островот, познат и по областите со исклучителна природна убавина и богата историја.

Главниот град на островот, градот Каљари, се наоѓа на рт во јужниот дел на Сардинија и го привлекува вниманието на бројни туристи од целиот свет. Познат е по своето богато историско и културно наследство.

Покрај остатоците од римскиот амфитеатар, може да се видат и базиликата Сан Сатурнино, од периодот на византиското владеење, како и катедралата изградена во текот на 13 век и многу други знаменитости, наведува „Italija.it“.

https://xdn.tf.rs/2021/01/25/sardinija-italija-3-830x0.jpg

Интересна е и посетата на градот Алгеро, познат по џеновската тврдина од 12 век, одличните плажи и коралните ракотворби направени од локалното население, како и богатиот ноќен живот.

Иако не може да се занемари фактот дека е остров со долга и исклучително богата историја, Сардинија е надалеку позната меѓу современите туристи од целиот свет по своите фасцинантни плажи.

Всушност, во кој дел од островот и да се најдете, ќе наидете на една од плажите која ќе ве воодушеви.

https://xdn.tf.rs/2021/01/25/sardinija-italija-7-830x0.jpg

Плажата „Поето“ е една од најпознатите во областа на главниот град на Сардинија. За љубителите на изолацијата, Сант Антиоко е идеален, бидејќи во областа на оваа мала општина има недопрени плажи.

Фасцинантните плажи на познатиот „Коста Смералде“ се протегаат на околу 55 километри.

Не помалку фасцинантен е и градот Стинтино и плажата „Пелоса“, чии плитки води нудат волшебен поглед на островот Асинара.

https://xdn.tf.rs/2021/06/06/sea-16671791920-830x0.jpg

Во областа на Националниот парк на архипелагот „Маддалена“, има уште неколку волшебни плажи на Сардинија. Порано воена база, истоимениот остров се наоѓа во самиот центар на архипелагот и е единствениот населен во целиот национален парк.

https://xdn.tf.rs/2019/10/16/baunei-2-830x0.jpg

Интересни места што не треба да се пропуштат

На Сардинија има атракции кои се уникатни и како такви идеални за љубителите на необичното. Една од нив е „пустината на Сардинија“, која се наоѓа во југозападниот дел на островот. Всушност, во неа можете да видите песочни ридови високи и до 30 метри кои настанале поради ефектот на ветрот.

Во провинцијата Сасари има уште една атракција позната како Слонов камен. Станува збор за карпа со вулканско потекло, која поради влијанието на ветрот настанала на таков начин што наликува на седечки слон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/