Губиме гориво и трошиме време: Листата на градови со најголемиот метеж

24 јануари, 20230
62464232-guzva-u-prometu

Иако пандемијата на коронавирус му направи катастрофални работи на светот, во еден момент позитивната работа беше што урбаните области практично „дишеа“. Како што светот се врати во нормала, со него се вратија и гужвите во градовите.

Сообраќајниот метеж е еден од најфрустрирачките делови од градскиот живот. Не само што „трошиме“ скапо гориво и губиме време во сообраќаен метеж, туку тие се страшни и за околината. Сите тие коли седат таму, а всушност не одат никаде? Ужас.

Ова јасно се гледа во овогодинешниот извештај на Global Traffic Scorecard, објавен од аналитичката компанија Inrix. Со анализа на куп збирки податоци, Inrix доаѓа до податоци за тоа колку часови возачите на автомобили губат во сообраќајот во дадена година, како и колку пари на крајот трошат на гориво.

London

Значи, кои градови се најлоши кога станува збор за гужви? Рангирањето не е изненадувачки, а Лондон годинава беше на врвот. Седејќи во сообраќај во просек 156 часа годишно, лондончани губат повеќе животи поради метеж од жителите на кој било друг град во светот – а тоа го чини секој возач околу 1.500 евра годишно.

Втор на листата е Чикаго, каде што возачите поминуваат во просек по 155 часа годишно во сообраќај. Чикаго забележа пораст од повеќе од 49 проценти од 2021 година, скокајќи од шестото место на минатогодишната листа.

Третиот е Париз, кој е единствениот град во првите десет што забележа пад на сообраќајот во последните 12 месеци. Освен тоа, возачите во француската престолнина сè уште поминуваат неверојатни 138 часа годишно заглавени во сообраќај.

Во првите десет се и Бостон, Њујорк, Богота, Торонто, Мајами, Палермо, Монтереј.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş