Дали е ова најубавиот автопат во САД? Местото кое стана познато благодарение на Форест Гамп

28 март, 20230
62510957-americka-cesta-163-izmedju-arizone-i-utaha

Филмскиот лик Форест Гамп во истоимениот филм на Роберт Земекис трчаше три години, два месеци, 14 дена и 16 часа пред да престане. Тој ја заврши својата тркачка авантура на американската улица 163, која минува низ еден од најубавите делови на Соединетите Американски Држави, правејќи ја позната низ целиот свет. Денес е туристичка атракција која ја посетуваат луѓе од различни краеви на нашата планета.

Американскиот автопат 163 е долг 103 километри и ги поврзува американските сојузни држави Аризона и Јута, поточно округот Навахо со Сан Хуан. Тоа е дел од таканаречената Патека на древните (Trail of the Ancients), односно збирка на живописни заобиколувања кои ја истражуваат археологијата и културната историја на индијанските народи во југоисточниот дел на САД.

Поминува токму низ светата област на Навахо Индијанците наречена Долина на спомениците – прекрасна долина во висорамнината Колорадо која е полна со неверојатни карпести формации од песочник и која е користена како позадина за бројни вестерн филмови во американската кинематографија за изминатите 100 години.

Насоката на автопатот беше одредена во 1970-тите како замена за државниот пат 464 во Аризона и рутата 47 во Јута. Првично беше именувана 163 затоа што требаше да биде крак на американскиот автопат 63 – но тие никогаш не беа поврзани на крајот.

Ако одлучите да го возите овој пат, оставете три часа да истражувате. Не брзајте – ќе сакате да возите полека за да уживате во спектакуларната глетка, но и за да можете навреме да сопирате. Патот е толку убав што многу луѓе застануваат на него, излегуваат од возилата и се фотографираат за своите социјални мрежи – на сред пат.

Избегнувајте посета во текот на летните месеци, бидејќи температурите често можат да достигнат и 38 степени Целзиусови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/