Дали сте во врска заради осаменост или љубов? Знаци кои ја покажуваат вистинската причина

22 мај, 20230
svadja-830x0

Има голема разлика помеѓу вложувањето напор за да пронајдете романтичен партнер и принудувањето да бидете во врска.

Понекогаш, во нашата желба да имаме некого, ја забораваме оваа разлика, а тоа може да нè наведе да се вратиме на токсични поранешни партнери или да стапиме во врска со некој кој не е баш вистинскиот за нас.

Трикот е што оваа важна разлика може да се види во моментот, а не години подоцна. Иако ова може да биде полесно за некои од другите, сите можеме да бидеме добри во проценката на потенцијалот на новиот романтичен партнер, само ако сме искрени со себе.

Поставете си ги следните три прашања за да знаете дали сте во врска од љубов или едноставно се плашите да бидете сами.

1. Дали сте целосно свои со партнерот?

Еден од најјасните знаци на врска заснована на страв од осаменост е дека не се однесувате автентично.

Стравот од губење на партнерот ве тера да се впуштите во однесувања кои ја задоволуваат врската, како што се менување на аспектите на вашата личност или жртвување на вашите вредности за да избегнете одмазда или осудување од вашиот партнер.

Бидејќи секогаш сте загрижени дека ќе го изгубите, сè што правите станува чин на зачувување на она што го имате меѓу вас, наместо начин вистински да уживате во времето што го поминувате заедно. Кога постојано се обидувате да се усогласите со туѓите очекувања, ги занемарувате сопствените желби и потреби, што може да доведе до чувство на незадоволство и губење на идентитетот.

Здравата врска е обележана со напорите на двајцата партнери да ја задржат својата индивидуалност, а во исто време да се поддржуваат еден со друг во врската.

Истражувањата сугерираат дека одржувањето на здрава рамнотежа помеѓу блискоста и автономијата е важно за хармонијата на односите, пишува PsychologyToday.

2. Дали сте несреќни кога не сте во негова близина?

Иако е природно да се чувствувате посреќни кога сте со вашата сакана, ако сте несреќни и вознемирени кога тие не се со вас, тоа е црвено знаме.

Ако се чувствувате празно во отсуство на вашиот партнер, до тој степен што мислите дека не сте способни да бидете среќни без него, ова може да укаже на вашиот страв да ја изгубите личноста, а не на вашата љубов кон неа.

Иако желбата за квалитетно време заедно е здрава и препорачлива за развој на врската, очекувањето од партнерот да го помине целото слободно време со вас може да значи дека вашата врска е водена од стравот од загуба.

Друга работа што треба да се запрашате е дали претпочитате да се дружите со вашиот партнер сами или во туѓо друштво. Ако ви е тешко да го „споделите“ партнерот во социјалните услови, тоа може да значи и дека премногу се потпирате на него за внимание и среќа.

3. Дали често сте љубоморни?

Љубомората е уште еден знак дека вашата врска е контролирана од стравот од загуба и вашата сопствена несоодветност.

Според истражувањата, повремената љубомора во врските е нормална и може да се гледа како позитивна сила бидејќи ги потсетува паровите да не се земаат здраво за готово. Љубомората ги засилува емоциите и ги прави интимните моменти пострасни.

Интензивната или ирационална љубомора, од друга страна, е вкоренета во нашиот страв од напуштање.

Истражувањата покажаа дека пониските нивоа на доверба во партнерот може да ги наведат поединците со вознемирени стилови на приврзаност да станат љубоморни, да ги прислушуваат повиците на партнерот и да станат психолошки навредливи.

Несигурноста, генерално, може да предизвика да станеме параноични поради губењето на партнерот. Ова предизвикува токсичност што може да биде почетна причина за раздор во врската.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/