Еве како правилно да го подготвите чајот од босилек и кои се здравствените придобивки

13 ноември, 20230
Босилек

Доволно е босилекот да се натопи во шолја вода и да отстои неколку минути.
Босилекот е растение кое најчесто се користи како зачин.Но,освен што ќе му даде одреден вкус на јадењето,може да се користи и на друг начин.

Ovako ćete izvući najbolje iz njega! Evo kako se pravilno priprema čaj od bosiljka i koji su zdravstveni benefiti

Ќе ги искористите неговите придобивки ако го подготвувате чајот на следниов начин:

– Една лажица свеж или сув босилек потопете во шолја вода (200мл) и оставете да отстои 7-8 минути.После тоа е подготвено за консумирање – истакнува нутриционистката Ивана Мишиќ и ги открива најчестите позитивни ефекти од ова растение:

– антиоксиданс

– го подобрува варењето

– го намалува стресот и анксиозноста

– антимикробно дејство

– ја подобрува работата на срцето и здравјето

– го регулира шеќерот во крвта

– го подобрува имунитетот

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi