Заради ова не треба да ги стискате акните: Дерматолог објаснува кои се последиците од оваа навика

18 септември, 20230
shutterstock2130811007-830x0

Стискањето мозолчиња е лоша навика на која сите сме саби. Сепак, еден момент на стискање не е ништо во споредба со она што се случува со нашето лице подоцна. Воспалението, како и големата болна точка што ја стискавме, се последиците од стискањето на поголеми мозолчиња.

Штом кожата така реагира на тоа, јасно е дека тоа е потег кој ниту е добар, ниту неопходен.

Општиот лекар и дерматолог Раџ Арора објасни зошто ова е голем минус во негата на кожата, што денес сите го нагласуваат. На профилот на ТикТок @drrajarora таа објави видео, по што во коментар доби пораки со благодарност.

– Навистина е примамливо да се стиска мозолчето кога е на површината на кожата. Но, препуштањето на искушението може да и нанесе на вашата кожа многу повеќе штета отколку добро. Само стискање на мозолчето нема нужно да го реши проблемот и всушност може да ги турне гнојот и бактериите уште подлабоко во кожата – вели таа.

@drrajarora

Here’s why you should NEVER pop your pimples #pimplepopping #pimple #poppingpimples #dontpopyourpimples #pimplepop #acne #acnescarring #pimpletok #drarora #gp #skindoctor #skintok

♬ Calm background music with acoustic guitar and saxophone(1288148) – ame

Ова може да доведе до поголем оток и црвенило, што всушност го прави мозолчето повидливо, вели д-р Раџ.

– Појавата на акни исто така може да ве остави со красти, црвенило, лузни и хиперпигментација за кои може да бидат потребни месеци за да исчезнат. Некои лузни – наречени лузни со дупки – можат дури и да станат трајни. Ако сакате само да исчезне мозолчето, стискањето не е вистинскиот начин – вели докторката.

Ако имате многу мозолчиња полни со гној, одете кај вашиот дерматолог и тој ќе ви даде план за третман на лице кој ќе ви помогне да ги излечите вашите акни, вели Раџ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/