Зошто на жените им се допаѓаат мажи со брада? Истражувањето даде можно објаснување

22 мај, 20230
7e3a7cb2e278f6b45c1f93a3e3f1aa4d040f0174

Во истражувањето учествувале жени на возраст меѓу 18 и 70 години

Мажите кои имаат брада се сметаат за попривлечни и подоминантни од понежниот пол, покажа истражувањето на Универзитетот во Квинсленд во кое учествувале 919 жени на возраст од 18 до 70 години. Нивната задача била да ги оценуваат фотографиите на мажи без брада, мажи со брада, како и фотошопирани фотографии. Испитаниците ги оценувале потенцијалните партнери и за авантура и за сериозна врска.

Според резултатите, највисоки оценки добиле фотографиите од мажи со изразито машки црти и густа брада, особено кога станува збор за воспоставување долгорочни партнерства и врски.

Но, не сите жени биле фасцинирани од мажите со брада, најчесто поради хигиенски причини, наведувајќи дека брадата собира бактерии. Сепак, карактерот игра клучна улога во привлекувањето на спротивниот пол, а истражувањата покажуваат дека жените во голема мера ја одредуваат личноста и особините на личноста врз основа на нивната брада.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/