Каква торба да носите ако ве боли грбот? Вистинското решение е…

19 септември, 20230
665137_bag-sunglasses-bench-outdoors_m

Се повеќе жени страдаат од болки во грбот, а една од честите причини е носењето претешка чанта. Ова е точно ако нејзината тежина е повеќе од една десетина од вашата тежина. Освен што треба редовно да ја чистите чантата од непотребни работи, постои и одреден модел кој најдобро е да го носите доколку ве боли грбот. Станува збор за модел со долг каиш кој се поставува преку градите и грбот. Ако сè уште не можете да се откажете од чантата што се носи преку рамо или сакате модели што се носат во рака, носете ги така што ќе го менувате рамото или раката на секои 20 минути. За да ја елиминирате или барем да ја ублажите болката, обидете се да ги следите следните совети.

Помала торба

Носете што е можно помала торба. Носете само она што навистина ви треба, а останатото оставете го дома. Имајте на ум дека болките во грбот не се предизвикани од еден голем предмет, туку често од многу помали предмети.

Подебел појас

Изберете чанта со подебело ременче. Тенка лента може да го пресече мускулот на рамото и да предизвика проблеми.

Ранец

Носете ранец. Ранците веќе не се само за деца, туку станаа и моден додаток за возрасни. Искористете го овој тренд не само за да изгледате кул и урбано, туку и за да си го обезбедите најдоброто, бидејќи со ранците тежината е рамномерно распоредена по телото. Исто така, прилагодете го така што поголемиот дел од него е на задната страна. Врвот на ранецот треба да биде на ниво со големата коска во долниот дел на вратот. Затегнете го што е можно поцврсто, бидејќи ранецот ќе ви биде поблиску до телото и на тој начин ќе почувствувате дека е полесен од што е.

Различни чанти

Носете различни чанти за различни намени. Наместо да носите сè во едно, на секоја чанта дајте ѝ одредена намена и искористете ја за тоа: за работа, теретана, детски работи…

Минимализам

Бидете минималисти. Тоа е најдоброто нешто што можете да го направите за вашето здравје. Не носете го она што не ви треба и изберете торба со која притисокот на грбот ќе ви биде минимален.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/