Како да се нашминкате брзо, но ефективно: 4 мали трикови кои ќе ви го подигнат знаењето за шминка на повисоко ниво

26 мај, 20230
shutterstock245304451-830x0

Светот на шминката е најзабавниот дел од полето за убавина, но може да биде и страшен, особено ако сте почетник.

Благодарение на еволуцијата на социјалните мрежи, професионалните шминкери редовно не информираат за трендовите во индустријата за убавина, кои постојано се менуваат. Овие информативни упатства не само што заштедуваат време, туку и го поедноставуваат прилично комплицираниот процес на нанесување шминка.

Дури и ако сте професионалец, секогаш има ново правило што можете да го научите.

1. Нанесете пудра на трепките пред маскара

Ако не сакате вештачки трепки, но сепак ви се допаѓа како тие ги истакнуваат вашите очи, постои трик со кој можете да постигнете долги, волуменизирани трепки без да се чувствувате непријатно.

Имено, на трепките нанесете мат пудра во прав, во дебел слој, пред да нанесете маскара.

Така ќе оставите впечаток на густи, долги трепки, без никакво згрутчување.

https://xdn.tf.rs/2021/02/08/maskara-830x0.jpg

2. Руменило пред основата

Иако правилата за шминка налагаат прво да нанесете пудра, а потоа руменило, тие се таму за да се кршат!

Имено, доколку сакате екстремно розови образи, прво нанесете течно руменило на образите, па пудра и на крај руменило во пудра.

Овој трик совршено ќе ги истакне вашите јаболчници.

Важно е да се нагласи дека ова важи само за крем руменила, доколку користите мат – може да предизвикате повеќе видливи пори.

3. Неверојатен сјај

Ако се прашувате како Хејли Бибер или Бела Хадид секогаш изгледаат толку свежо и хидрирано – тука сме да ја откриеме тајната!

Навлажнувачката крема измешајте ја со бронзениот хајлајтер и нанесете на сите клучни точки на лицето.

4. Црвен кармин како коректор

Доколку имате посветол тен, овој трик е идеален за вас.

Иако звучи малку бизарно, на темните кругови нанесете малку црвен кармин, па хидратантна крема измешана со пудра и на крај пудра во прав, но во мал слој.

Ова ќе остави впечаток на свеж изглед.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/