Место за собирање на креативците: Скриен премин во кој може да го искусите вистинскиот дух на Амстердам

22 мај, 20230
62549619-oudemanhuispoort

Ако ѕидовите на преминот, кој сега е дел од комплексот на Правниот универзитет во Амстердам, би можеле да зборуваат, тие би раскажале приказни за духовите од минатото. Тој мрачен дел од градот – Oudemanhuispoort или Стариот премин – во своето 400-годишно постоење бил манастир, болница за жртвите од колера, уметничка академија и музеј.

На крајот на 19 век, ова покриено шеталиште стана омилено место за средба на уметници и креативци од секаков вид, кои дојдоа таму да земат користени графики, чаршафи и книги на тезгите на трговците. Продавачите останаа до ден-денес, и ако разговарате со некои од нив за историјата на патеката, тие би можеле да ви кажат дека Винсент ван Гог некогаш бил еден од клиентите кои таму пронашол инспиративни јапонски принтови и на крајот станал ентузијастички колекционер.

Графиките кои на големиот уметник му понудија нов поглед на светот, во голема мера влијаеја на неговите дела. Дури и денес, секакви интересни книги и предмети можат да се најдат на штандовите што ги обложуваат двете страни на преминот помеѓу Oudezijds Achterburgwal и Kloveniersburgwal. Преминот е особено популарен кога врне дожд во Амстердам бидејќи е покриен и служи како засолниште од невремето.

Ако вашето патување ве однесе до Oudemanhuispoort, добро е да знаете дека е отворен и во недела. И додека некои книги може да се купат за само неколку евра, просечната цена на книгите е околу 10-15 евра.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/